Czym są komórki macierzyste?

Badania kliniczne prowadzone w ostatnich latach na całym świecie wykazały olbrzymi potencjał regeneracyjny mezenchymalnych komórek macierzystych, zlokalizowanych w tkance tłuszczowej. Z racji swojego pochodzenia z tkanki tłuszczowej, mezenchymalne komórki macierzyste nazywamy ADSC (z ang. Adipose Derived Stem Cells). Komórki macierzyste ADSC mają zdolność przekształcania się w kilka różnych typów dojrzałych komórek, w tym: komórki nabłonka (skóra), adipocyty (tłuszcz), komórki śródbłonka (naczynia), chondrocyty (chrząstki), osteocyty (kości), miocyty (mięśnie) i neurocyty (układ nerwowy). Badania wskazują na większy potencjał regeneracyjny komórek macierzystych ADSC w zabiegach ortopedycznych, medycyny estetycznej czy diabetologii niż komórek macierzystych rezydujących w szpiku kostnym.

Komórki macierzyste ADSC podane w konkretną okolicę, zachowują się bardzo inteligentnie,  rozpoznając środowisko, w którym się znajdują i reagują na jego potrzeby. Dzięki temu zainicjowany zostaje proces regeneracji, którego efektem jest stopniowa odbudowa tkanek.

Szpital Pulsmed posiada długoletnie doświadczenie w zakresie terapii komórkami macierzystymi ADSC, które w połączeniu z komórkami frakcji komórek zrębu naczyń krwionośnych (SVF) z tkanki tłuszczowej są zdolne do regeneracji wielu tkanek i narządów. Naszym pacjentom oferujemy szereg zabiegów opartych na komórkach macierzystych ADSC w wielu jednostkach chorobowych, a także jako element terapii odmładzających (anti-aging).

Profesjonalizm i doświadczenie Szpitala Pulsmed w zakresie terapii komórkami macierzystymi ADSC potwierdzają pozwolenie Ministerstwa Zdrowia na pobieranie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej do użytku autologicznego, jak również pozwolenie Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek na preparatykę, testowanie, przechowywanie i dystrybucję komórek macierzystych ADSC.

 

Podziel się
Potrzebujesz pomocy?
Zapytaj przez Messengera