Balon żołądkowy

lecznie otyłości Balon Żołądkowy

Balon żołądkowy nazywany również "balonem gastrycznym" jest sprawdzoną w międzynarodowych badaniach metodą, która bez inwazyjnej operacji lub stosowania terapii lekami pomaga kontrolować masę ciała.

Metoda balonu żołądkowego została stworzona by wspomagać utratę wagi ciała przy jednoczesnym wprowadzeniu u pacjenta racjonalnego sposobu odżywiania. Opracowano ją w Stanach Zjednoczonych przez korporację Inamed Health.

Leczenie polega na endoskopowym wprowadzeniu do żołądka miękkiego balonu wypełnionego roztworem fizjologicznym lub powietrzem. Specjalny materiał, z którego zbudowany jest balon żołądkowy jest odporny na działanie soków trawiennych. Balon (w zależności od zastosowanego rodzaju) pozostaje w żołądku przez maksymalnie od 6 do 12 miesięcy. Następnie jest endoskopowo usuwany przez lekarza.

Nowa, lepsza cena z pakietem korzyści

Cena zabiegu w naszaj klinicie zaczyna się już od 6500 PLN (przy znieczuleniu miejscowym). Cena zawiera założenie i usunięcie balonu żołądkowego, oraz konsultacje i opiekę specjalistów w ciagu 6 miesięcy terapii. Pełna oferta balonów dostępna w cenniku.

Aktualnie na rynku wyróżniamy dwa rodzaje balonów żołądkowych:

wypełniane solą fizjologiczną (Orbera, Orbera365)
wypełniane powietrzem i solą fizjologiczną (End-Ball)

Balon żołądkowy jest metodą leczenia przeznaczoną zarówno dla pacjentów z niewielką nadwagą będąc terapią zwiększającą komfort życia, jak również dla osób z chorobliwą otyłością, dla których stanowi warunek powrotu do normalnego funkcjonowania. Leczenie z wykorzystaniem balonu żołądkowego nie wymaga od pacjentów specjalnego przygotowania, ponadto nie ma zbyt wiele przeszkód dla zastosowania tej metody.

Nasi lekarze, jako pierwsi w kraju wdrożyli nieoperacyjną metodę leczenia otyłości za pomocą balonu żołądkowego. Nasza praktyka lekarska obejmuje największą grupę pacjentów w Polsce. Jesteśmy najbardziej doświadczonym ośrodkiem w kraju specjalizującym się w nieoperacyjnym leczeniu otyłości. Pod względem doświadczenia w tej metodzie leczniczej ustępujemy jedynie Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Madrycie oraz Gastro Obeso Center w Brazylii.

Historia Balonu Żoładkowego w Polsce sięga roku 2006, w którym Pulsmed rozpoczął szkolenia w zakresie przeprowadzania tego rodzaju zabiegów.

Minęła już dekada, w której Dr Kowalczyk (Dyrektor Kliniki) przeszkolił wielu lekarzy w przeprowadzaniu zabiegów zakładania Balonu Żołądkowego.

 

Wykład o komórkach macierzystych dr Zbigniewa Kowalczyka Prezesa Zarządu Szpitala Pulsmed

 

Szkolenia w Polsmedzie z alternatywnej metody leczenia otyłości metodą Balonu Żołądkowego cieszyły się ogromną popularnością. Uczestniczyły w nich nie tylko delegacje najlepszych klinik w Polsce, mieliśmy też wile wizyty zagranicznych. Z perspektywy dekady można z całą pewnością uznać, że popularnosć zabiegów zakładania Balonu Żoładkowego w walce z otyłością wcale nie maleje. Choć Pulsmed wtopił się ze swoją ofertą w rynek wciąż pełni funkcję merytorycznego liedera i nadal może pochwalić się największą ilością przeprowadzonych tego rodzaju zabiegów.

 

Przeciwwskazania do zabiegu implantacji balonu żołądkowego

Przeciwwskazaniami do zabiegu implantacji balonu żołądkowego są przede wszystkim:

 • czynne choroby wrzodowe żołądka lub dwunastnicy,
 • stany zapalne przełyku,
 • choroba Crohna (nieswoiste zapalenie jelita),
 • żylaki przełyku lub żołądka,
 • wrodzone bądź nabyte teleangiektazje jelitowe.

Inne powody medyczne, które mogą uniemożliwić udział w programie to:

 • duża przepuklina rozworu przełykowego oraz zmiany w obrębie przełyku,
 • przebyta wcześniej operacja żołądka, w tym bariatryczna,
 • zaburzenia psychiczne pacjenta,
 • uzależnienie od alkoholu i narkotyków.


Zabiegowi nie powinny również poddawać się osoby ze zdiagnozowaną poważną chorobą nerek, wątroby lub płuc, a także osoby przewlekle leczone sterydami.

Dyskwalifikuje do zabiegu ciąża oraz okres karmienia piersią.

 

Ważne informacje

Stosowane znieczulenie w zabiegu zakładania balonu żołądkowego Krótkie, dożylne
Czas trwania zabiegu podczas zakładania balonu Do 30 minut
Pobyt w klinice Zabieg jednodniowy
Rekonwalescencja Od 2 do 7 dni
Czas trwania zabiegu podczas usuwania balonu Do 50 minut

 

Zabieg implantacji balonu żołądkowego i pierwsze dni terapii

Zgłaszając się na zabieg, pacjenci są poddawani specjalistycznym badaniom - medycznym i laboratoryjnym oraz niezbędnej konsultacji lekarskiej. Implantacja balonu żołądkowego trwa około 10-15 minut i wykonywana jest przeważnie w krótkim znieczuleniu dożylnym. Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Za pomocą gastroskopu do żołądka wprowadza się sondę z balonikiem, który następnie wypełniany jest solą fizjologiczną (400 – 700 ml) lub powietrzem (550 cm3 lub 650 cm3).Zabieg implantacji balonu żołądkowego jest w pełni odwracalny i w każdej chwili balon można usunąć. Po kilku godzinach pobytu w Klinice pacjenci są wypisywani do domu.

Pierwsze kilka dni (zwykle są to 2–3 dni) mogą występować objawy dyspeptyczne. Jest to czas potrzebny żołądkowi na przyzwyczajenie się do obecności balonu. Mogą wystąpić: nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki i skurcze. Po ustąpieniu początkowych objawów wszystko wraca do normy.

Każdy pacjent po implantacji balonu żołądkowego otrzymuje indywidualnie przygotowane zalecenia, program leczenia oraz terminarz wizyt kontrolnych. Bardzo istotna jest współpraca pacjenta z zespołem medycznym w czasie kolejnych miesięcy terapii.

Balon żołądkowy jest doskonałym narzędziem pozwalającym w sposób łatwy wprowadzić u pacjentów bardziej racjonalny sposobu odżywiania. W przypadku leczenia metodą balonu żołądkowego nie ma uzasadnienia zalecanie ścisłej diety, której pacjent miałby się trzymać. Zespół medyczny wskazuje, natomiast, pacjentom podstawowe błędy jakościowe w spożywanej diecie, które następnie są eliminowane.

Działanie balonu żołądkowego skutkuje zmniejszeniem łaknienia i wzbudzeniem u pacjenta uczucia sytości, dzięki redukcji objętości żołądka. Balon żołądkowy po umieszczeniu w żołądku bardzo skutecznie zapobiega spożywaniu nadmiernej ilości pokarmu oraz ogranicza apetyt. Pomaga to we wprowadzeniu dwóch podstawowych zasad, którymi pacjent powinien się kierować, tj. zmniejszeniem spożywania jednorazowo nadmiernie dużych posiłków oraz ograniczeniem w diecie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.

Po okresie terapeutycznym (zwykle do 6 miesięcy) balon żołądkowy zostaje usunięty, podobną metodą jak przy implantacji. Lekarz najpierw usuwa z balonu zawartość (roztwór soli fizjologicznej lub powietrze), następnie wyjmuje go przez usta przy pomocy gastroskopu. Cały zabieg trwa około 15 minut.

Przebieg terapii odchudzania z balonem żołądkowym

Każdy pacjent po implantacji balonu żołądkowego otrzymuje indywidualnie przygotowane zalecenia, program leczenia oraz terminarz wizyt kontrolnych. Bardzo istotna jest współpraca pacjenta z zespołem medycznym w czasie kolejnych miesięcy terapii.

Balon żołądkowy jest doskonałym narzędziem pozwalającym w sposób łatwy wprowadzić u pacjentów bardziej racjonalny sposobu odżywiania. W przypadku leczenia metodą balonu żołądkowego nie ma uzasadnienia zalecanie ścisłej diety, której pacjent miałby się trzymać. Zespół medyczny wskazuje, natomiast, pacjentom podstawowe błędy jakościowe w spożywanej diecie, które następnie są eliminowane.

Dla właściwego poprowadzenia leczenia niezbędne jest rozpoczęcia regularnych spotkań z medycznym zespołem wsparcia. Lekarz prowadzący, asystenci medyczni, dietetyk, psycholog i inni specjaliści będą odgrywać dużą rolę w ocenie potrzeb pacjenta oraz w określaniu indywidualnego, dopasowanego programu i dalszego przebiegu terapii odchudzającej.

Rozkład spotkań jest indywidualnie umawiany z każdym pacjentem. Bardzo istotne jest przestrzeganie obowiązku obecności na wszystkich spotkaniach. Sukces programu odchudzania i jego efektywność w dużej mierze zależy od zaangażowania pacjenta, od tego ile starań pacjent dołoży, aby uczyć się od zespołu wsparcia zdrowego odżywiania, zasad higienicznego trybu życia oraz radzenia sobie z apetytem na produkty niezdrowe o wysokim indeksie glikemicznym.

Po pierwszych dwóch tygodniach, w czasie których organizm powinien się dopasować do balonu żołądkowego pacjent powinien zacząć postępować zgodnie z planem odżywiania i programem leczenia. Przez kolejne sześć miesięcy decydujące będą spotkania z zespołem wsparcia oraz lekarzem celem pomiaru utraty masy ciała, badania postępów w leczeniu, edukacji i nauki o właściwym żywieniu.

Balon żołądkowy jest narzędziem pozwalającym na wprowadzenie w życiu pacjenta właściwych ograniczeń ilościowych i jakościowych spożywanych posiłków. Pozwala również na zmianę trybu życia i dostosowanie przyzwyczajeń żywieniowych tak, aby wspomagały one odchudzanie, a następnie utrzymanie właściwej masy ciała. 

W odniesieniu sukcesu podczas terapii leczenia otyłości będą mieć szczególne znaczenie:

 • regularne spotkania z zespołem wsparcia; utrzymują one właściwą motywację oraz pozwalają na przeprowadzenie edukacji żywieniowej. Nasze doświadczenie wskazuje, iż osoby, które uczestniczą we wszystkich spotkaniach kontrolnych osiągają najlepsze wyniki, zarówno w krótkim, jak i długim okresie czasu,
 • edukacja i świadomość pacjenta o produktach, które spożywa,
 • umiejętność dostosowania się do zdrowego i higienicznego stylu życia.

Spotkania z zespołem wsparcia pozwolą na naukę pacjenta i dyskusję na temat różnych zagadnień, wśród których poruszane będą między innymi:

 • zdrowe odżywianie,
 • pojęcie indeksu glikemicznego,
 • ćwiczenia fizyczne,
 • styl życia i jego wpływ na masę ciała,
 • planowanie posiłków,
 • tłuszcz w organizmie i jego rola,
 • informacje o produktach żywnościowych.

Równie istotne, jak zagadnienia dietetyczne, będą ewentualne spotkania z psychologiem, które uzgadniane są indywidualnie według potrzeb pacjentów.

Dla standardowo używanych balonów żołądkowych, po okresie 6 miesięcy balon żołądkowy zostaje usunięty, podobną metodą jak przy implantacji. Lekarz najpierw usuwa z balonu jego zawartość (roztwór soli fizjologicznej lub powietrze), następnie wyjmuje go przez usta przy pomocy gastroskopu. Cały zabieg trwa około 15 minut.

Usunięcie balonu żołądkowego


Film: Usunięcie balonu żołądkowego

 

Centrum Leczenia Słuchu Głosu i Zawrotów Głowy "Mediton" Szpitala Pulsmed

PULSMED - Leczenie Otyłości - Bariatria
Klinika Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych
ul. P.O.W. 26
Tel.: 426 630 216
Łódź

Zamów rozmowę ze specjalistą Podaj nam swój numer telefonu, a my do ciebie zadzwonimy!
imię jest wymagane
numer telefonu jest wymagany
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.