pon.-pt. 8 - 18      668 696 911  

Bank komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej

bankowanie komorek macierzystych 22

Pobieranie i przechowywanie komórek z tkanki tłuszczowej w banku komórek macierzystych Pulsmed - Łódź.

Uruchomiony bank komórek macierzystych w Klinice Transplantacji Tkanki Tłuszczowej Pulsmed jest jednym z pierwszych w Polsce banków przechowujących komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej, posiada w tym kierunku odpowiednie uprawnienia i aprobatę Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek.

Bank Komórek Macierzystych
(2018.03)
Pulsmed jest pierwszym szpitalem w Polsce, który uzyskał pozwolenie Ministra Zdrowia na bankowanie komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczczowej

 

decyzja

 

Odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania odnośnie bankowania komórek macierzystych wyodrębnionych z tkanki tłuszczowej

Po co przechowywać komórki macierzyste?
Starzenie się organizmu jest procesem bardzo złożonym i niestety nieuchronnym. Nasze komórki, tkanki i narządy ulegają powolnemu procesowi degradacji. Sposób zatrzymania tego procesu lub jego odwrócenie były odwiecznym problemami medycyny. Decydującą rolę w tym procesie mają komórki macierzyste i regeneracyjne występujące w naszym organizmie. Ich liczba niestety zmniejsza się z wiekiem. Najwięcej ich posiadamy w okresie naszego rozwoju i dojrzewania, później ich liczba maleje. Z upływem lat zmniejszają się też możliwości odnowy komórek, regeneracji tkanek, obrony organizmu przed chorobami. Tymczasem okazało się, że zbędna tkanka tłuszczowa, której z reguły mamy w nadmiarze jest doskonałym źródłem komórek macierzystych. Nowe technologie pozwalają na przechowanie komórek macierzystych pobranych drogą liposukcji celem ich ponownego wykorzystania w przyszłości.

 

Czy zabieg pozyskania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej jest bolesny?
Komórki macierzyste ADSC z tkanki tłuszczowej są izolowane z materiału pobranego metodą liposukcji. Operacje liposukcji są dobrze tolerowane i niosą niewielkie ryzyko powikłań, około 0,1% (1).

Zabieg liposukcji (ang. liposuction ) jest zabiegiem modelującym sylwetkę poprzez usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Obecnie, najnowsze techniki liposukcji pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów leczenia i jednocześnie skrócenie okresu rekonwalescencji.
Zabieg liposukcji wykonywany jest w znieczuleniu tumescencyjnym, które zmniejsza w okresie pooperacyjnym obrzęk, bolesność i obecność siniaków. Zastosowanie znieczulenia tumescencyjnego znacznie zmniejsza krwawienie towarzyszące zabiegowi. Polega ona na nasączeniu okolic poddanych korekcji dużą objętością płynu znieczulającego, co powoduje, że stają się one obrzęknięte, ich konsystencja jest bardziej zwarta, a naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu. Dzięki temu usunięcie konkretnych pokładów tkanki tłuszczowej jest łatwiejsze, dokładniejsze i prawie bezbolesne.

Wprowadzając nowe technologie w Szpitalu Pulsmed mamy możliwość wykorzystania zbędnej tkanki tłuszczowej( której z reguły mamy w nadmiarze) a która jest doskonałym źródłem komórek macierzystych.

Wg autorów Housman T.S., Lawrence N., Mellen B.G., George M.N., Filippo J.S., Cerveny K. A., DeMarco M., Feldman S.R., Fleischer A.B.: The safety of liposuction: results of a national survey pobieranie tkanki metodą liposukcji nie ma bezpośredniego wpływu na przeżywalność komórek ( 98-100% przeżywalności).

 

Gdzie wykorzystuje się komórki macierzyste ADSC?
Aktualnie komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej wykorzystujemy w leczeniu uszkodzeń tkanek po oparzeniach, urazach i owrzodzeniach w wyniku niedokrwienia miażdżycowego i cukrzycy, leczeniu przetok, blizn, ubytków skórnych, gojeniu ran, nietrzymania moczu, uszkodzenia nerwów i rdzenia kręgowego, w chorobie Alzhaimera, w stwardnieniu rozsianym /SM/, w chorobach płuc ( w tym Idiopatyczne Zwłóknienie Płuc /IPF/), w leczeniu uszkodzeń funkcji wątroby i w chorobie nerek, w leczeniu stanów poudarowych.

Klinika transplantacji tkanki tłuszczowej i komórek macierzystych w proponowanych terapiach wykorzystuje technologię izolowania komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej, które następnie podawane są pacjentowi w formie autologicznego transferu komórkowego lub wzbogaconego lipograftu.

Podawanie komórek macierzystych odbywa się w następujący sposób:
- za pośrednictwem standardowego wlewu dożylnego
- poprzez miejscową iniekcję np. bezpośrednio do stawów kolanowych lub biodrowych,
- poprzez autologiczny transfer tłuszczowy wzbogacony o komórki macierzyste ADSC (medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna).

 

Jak przechowywane są komórki macierzyste?
Preparaty komórek macierzystych są przechowywane według procedur zatwierdzonych przez Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek. Zamrażanie preparatu odbywa się w sposób kontrolowany a preparat umieszczany jest w parach ciekłego azotu (-196°C) celem długotrwałej konserwacji.

 

Czy są przeciwwskazania do pobrania komórek macierzystych?
Pacjenci do zabiegu z wykorzystaniem autologicznej tkanki tłuszczowej i/lub autologicznych komórek macierzystych kwalifikowani są według odpowiedniej procedury rejestracji i kwalifikacji pacjenta zatwierdzonej przez KCBTiK.
Na kwalifikację do zabiegu składa się: przeprowadzenie szczegółowego wywiadu społeczno-lekarskiego, ankieta kwalifikująca do zabiegu z wykorzystaniem autologicznej tkanki tłuszczowej i/lub autologicznych komórek macierzystych, badanie fizykalne dawcy, weryfikacja wykonanych badań krwi.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu są nieustabilizowane choroby przewlekłe, problemy kardiologiczne (brak zgody kardiologa), nieuregulowane ciśnienie, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, ciąża i laktacja, infekcje ropne skóry, choroby autoimmunologiczne. Do zabiegu nie są kwalifikowani także pacjenci z pozytywnymi wynikami wykonanych badań, wskazujące na aktywne zakażenie wirusem HIV, HBV, HCV, HTLV-I, czy kiły.
W każdym innym przypadku lekarz kwalifikujący podejmuje decyzję o dopuszczeniu pacjenta do zabiegu, po rozważeniu ryzyka i korzyści wynikających z zabiegu pobrania tkanki tłuszczowej i zabiegu z wykorzystaniem autologicznej tkanki tłuszczowej i/lub autologicznych komórek macierzystych.

 

Jaki jest stan aktywności komórek po 10 latach przechowywania?
Każdorazowo przed użyciem preparat komórek macierzystych poddajemy ocenie wizualnej, a próbkę poddajemy badaniu ilościowym i jakościowym /Viability and Cell Count Assay, liczba komórek CD34+, %komórek CD34+, liczba komórek jądrzastych/. Uzyskany wynik całkowitej ilości komórek jądrzastych w zakresie od 1x10 ⁴ do 1x106 oraz żywotność min. 50% wyniku wyjściowego przed zamrożeniem kwalifikują preparat do ponownego wykorzystania. Za każdym razem sprawdzana jest czystość mikrobiologiczna preparatu.

 

Co się stanie z moimi komórkami macierzystymi na wypadek zamknięcia Banku?
Szpital Pulsmed, na mocy ustawowo nałożonego obowiązku, jest zabezpieczony UMOWĄ O WZAJEMNYM ZABEZPIECZENIU PRZECHOWYWANIA KOMÓREK I TKANEK zawartą z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie z siedzibą w Warszawie przy ul. W.K. Roentgena 5.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 577 018 700
Przeczytaj również: Komórki mcierzyste w własnej tkanki tłuszczowej

Piśmiennictwo naukowe

  1. Lee L.Q. Pu (2009): Cryopreservation of adipose tissue, Organogenesis, 5:3, 138-142
  2. Sreedhar Thirumala, Jeffrey M. Gimble, Ram V. Devireddy (2010): Cryopreservation of stromal vascular fraction of adipose tissue in a serum-free freezing medium, J Tissue Eng Regen Med. March ; 4(3): 224–232. doi:10.1002/term.232.
  3. Lee L. Q. Pu, MD, PhD; Xiangdong Cui, MD; Betsy F. Fink, BSc; Michael L. Cibull MD; and Dayong Gao, PhD (2004) : Long-Term Preservation of Adipose Aspirates After Conventional Lipoplasty, Scientific forum
    Jong Bin Kim, Hee Mi Lee, Seo Yoon Kim, Kyoung Sik Park, Jaeman Bae, Ju Yun Jan and Soo-Shin Kim (2011) : Cryopreservation of Human Adipose Tissues using Human Plasma, J Biotechnol Biomaterial 2011, 1:4

 

PULSMED Bank Komórek Macierzystych z Tkanki Tłuszczowej
Klinika Transplantacji Tkanki Tłuszczowej i Komórek Macierzystych
ul. P.O.W. 26
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Łódź

(komórki macierzyste)

Zamów rozmowę ze specjalistą Podaj nam swój numer telefonu, a my do ciebie zadzwonimy!
imię jest wymagane
numer telefonu jest wymagany
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.