pon.-pt. 8 - 18      668 696 911  

Cukrzyca 2 typu

Szpital Pulsmed wraz z Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Łódzkiego (jedną z najnowocześniejszych placówek w Europie) rozpoczyna nowoczesne leczenie cukrzycy typu 2 i przewlekłych chorób będących powikłaniami cukrzycy: angiopatia, retinopatia, kardiomiopatia czy nefropatia cukrzycowa.

Znalezienie skutecznej metody leczenia jest jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny. Stosowane w początkowym etapie leczenia nowoczesne leki doustne dla optymalizacji poziomów glukozy we krwi są tylko postępowaniem objawowym.

Leczenie oparte o komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej

Terapia o której mowa oparta jest na wykorzystaniu komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej posiadających zdolność do różnicowania się także w komórki produkujące anaboliczne hormony peptydowe. W ostatnich latach mezynchymalne komórki macierzyste /MSCs/ pozyskiwane z różnych dorosłych tkanek stanowią najbardziej korzystną perspektywę dla leczenia cukrzycy 2 typu /T2DM/. Tkanka tłuszczowa, majac na uwadze jej dostepność oraz łatwość pozyskania z niej komórek macierzystych stanowi korzystne rozwiązanie w poszukiwaniu najlepszej metody leczeniu cukrzycy. 

Istotną kwestią przy pozyskaniu komórek macierzystych z organizmu jest ich ilość. Większość ludzi ma nadmiar tkanki tłuszczowej a w niej obfite pokłady komórek macierzystych. Z prowadzonych badań wynika, że tkanka tłuszczowa zawiera 70 razy więcej komórek macierzystych niż szpik kostny. Podczas jednego zabiegu można pobrać od 10 do 50 milionów komórek ADSC. Pozyskana ilość pozwala szybko przystąpić do leczenia bez konieczności hodowania laboratoryjnego komórek w przeciwności do innych źródeł pozyskania ADSC.

Leczenie skierowane jest do

Leczenie skierowane jest do dwóch podstawowych grup. Przede wszystkim osoby chorujące na cukrzyce 2 typu , u których wystąpiły przewlekłe powikłania narządowe typu kardiomiopatia, retinopatia, angiopatia czy nefropatia cukrzycowa , jak również chorzy u których istnieje zagrożenie wystąpienia powikłań narządowych lub prowadzone dotychczasowe leczenie jest nieskuteczne i uniemożliwia normalne funkcjonowanie społeczne lub gospodarcze.

Innowacyjność terapii

  • Zastosowanie technologii wykorzystania tkanki tłuszczowej i komórek macierzystych z niej izolowanych w leczeniu cukrzycy 2 typu jest innowacyjnym tematem nie stosowanym dotychczas w praktyce klinicznej w Polsce. W leczeniu zakłada się wykorzystanie tkanki tłuszczowej, która jest swoistym bankomatem komórkowym , łatwo dostępnym i występującym w nadmiarze szczególnie u pacjentów z cukrzycą 2 typu /T2DM/ . Jest to nowość w postępowaniu terapeutycznym dotyczącym.cukrzucy. Bankowanie materiału tkankowego pobranego jednorazowo w większej ilości od pacjenta w drodze lipoaspiracji wprowadza istotną nowość w procesie leczenia pozwalającą na wielokrotną aplikacje /przeszczep komórkowy bez konieczności wykonywania wielokrotnych zabiegów chirurgicznego pobierania materiału . Ma to szczególne znaczenia w przypadku leczenia przewlekłych chorób będących powikłaniami cukrzycy / angiopatia, retinopatia, kardiomiopatia czy nefropatia cukrzycowa/ .
  • Funkcjonalność leczenia polega na szerokiej dostępności do żródła komórek macierzystych którym jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta oraz relatywnie niskie koszty w porównaniu z innymi technologiami komórkowymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy. Tkanka tłuszczowa występująca z reguły w nadmiarze u chorych na cukrzycę 2 typu. Uważa się współcześnie , że nadwaga i otyłość stanowią główną przyczynę podwyższonych poziomów glikemii w związku z mniejszą wrażliwością narządów i tkanek. Mówi się nawet , że jest to efekt obrony własnego organizmu przed nadwagą i wyraźny sygnał aby zmniejszyć ilość spożywanyckalori i wprowadzić racjonalny sposób odżywiania oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Kolejną Istotną przewagą nad pozostałymi technologiami komórkowymi w zakresie źródła komórek macierzystych jest łatwość pozyskania i duża ilość tkanki tłuszczowej którą można pobrać jednorazowo oraz zmagazynować do wielokrotnego wykorzystania bez potrzeby namnażnia. Jest mniej dokuczliwe dla pacjentów w porównaniu na przykład z pozyskiwaniem do terapii mezynchymalnychkomórek ze szpiku kostnego /BM-MSCs/.
  • Podstawową przewagą nad dotychczasowym sposobem postępowania w leczeniu cukrzycy 2 typu /T2DM/ jest jego przyczynowe działanie, w odróżnieniu od leczenia objawowego stosowanego do tej pory. Leczenie cukrzycy 2 typu doustnymi środkami p/cukrzycowymi stabilizuje w swych założeniach tylko poziomy cukru we krwi, jednak nie prowadzi do usunięcia przyczyn choroby i pełnego wyleczenia. Dlatego też rezultat zakładający wykorzystanie komórek macierzystych pochodzących z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta jest korzystniejszy bowiem prowadzi do naprawy uszkodzenia narządu trzustki oraz przywrócenie wrażliwości tkanek i narządów. W rezultacie może dochodzić nie tylko do stabilizacji glikemii ale również leczenie przewlekłych powikłań narządowych.

Jak zacząć leczenie?

Jeśli chcesz skorzystać z terapii z wykorzystaniem własnych komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej, skontaktuj się mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub telefonicznie tel.: 668 696 911, a otrzymasz kompleksowe informacje na temat leczenia.

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste są to pierwotne komórki które mają zdolność do nieograniczonego samo-odnawiania się oraz różnicowania w różne typy komórek tworzących poszczególne tkanki i organy człowieka. Dzięki tym zdolnościom ciągle regenerują nasz organizm , wymieniając zużywające się komórki na nowe . W niektórych tkankach nawet bardzo często , nabłonek jelitowy średnio co 2-3 dni, naskórek – ok. 2 tygodni, a krwinki czerwone od 100-150 dni. Zdolności komórek macierzystych do regeneracji i odbudowy stały się od szeregu lat powodem zainteresowania i licznych badań nad zastosowaniem w praktyce klinicznej do leczenia wielu chorób i regeneracji organizmu. Od lat wykorzystuje się homeopatyczne komórki macierzyste szpiku kostnego do leczenia chorób hematologicznych, mesynchymalne komórki macierzyste stosuje się z powodzeniem w ortopedii i medycynie estetycznej. Liczne badania wskazuja także na możliwość wykorzystania technologii komórkowej w leczeniu wielu chorób , w tym miedzy innymi uszkodzeń mięśnia sercowego , stanów poudarowych, chorób neurologicznych, immunologicznych , a także cukrzycy i jej powikłań narządowych.

Obejrzyj wywiad z doktorem Zbigniewem Kowalczykiem i dowiedz się więcej o komórkach macierzystych tkanki tłuszczowej

Zamów rozmowę ze specjalistą Podaj nam swój numer telefonu, a my do ciebie zadzwonimy!
imię jest wymagane
numer telefonu jest wymagany
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.