pon.-pt. 8 - 18      668 696 911  

Komórki macierzyste ADSC z własnej tkanki tłuszczowej

komórki macierzyste ADSC z włsnej tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa pokrywa rozległy obszar naszego ciała. Odgrywa znaczącą rolę przechowując energię dla potrzeb organizmu, a także immunomodulującą, przez wydzielanie licznych cząstek zwanych adipokinami.

Tkanka tłuszczowa jest najlepszym źródłem dorosłych komórek macierzystych ADSC (Adult Stem Cells) w organizmie człowieka. Dodatkowym jej atutem jest dostępność i obfitość. Komórki macierzyste tkanki tłuszczowej nie wymagają hodowli w laboratorium aby osiągnąć wymaganą ilość do zabiegów leczniczych określaną jako próg terapeutyczny. Liczne badania podają, że w tkance tłuszczowej jest blisko 70 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym.

Najlepszym źródłem do pozyskiwania komórek macierzystych u dorosłego człowieka ADSC (Adult Stem Cells) jest tkanka tłuszczowa. 
Poniżej przedstawiono porównanie trzech źródeł:

Krew obwodowa Szpik kostny Tkanka tłuszczowa
Krew obwodowa - podczas jednego pobrania można uzyskać ok. 10.000 ADSC, z czego 50% będzie krwinkami, a pozostałe mogą się różnicować w inne tkanki Szpik kostny - podczas jednego pobrania można uzyskać ok. 50.000 ADSC, z czego większość   różnicuje w kierunku komórek krwi. Tkanka tłuszczowa - podczas zabiegu można pobrać od około 10 do 50 milionów ADSC z których 95% może się różnicować w inne tkanki niż krew.
10 tyś. 50 tyś. 10-50 mln

 

Co to są regeneracyjne komórki macierzyste?

Komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej to ADSC (Adipose Derived Stem Cell). Są to komórki potencjalnie nadające się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Podobnie jak te ze szpiku kostnego są komórkami mezynchymalnego pochodzenia. Oznacza to, że mogą się różnicować w wyspecjalizowane komórki mezodermalnego pochodzenia, takie jak fibroblasty, adipocyty, miocyty, chondrocyty i osteocyty. Są też w stanie w odpowiednich warunkach czynników wzrostu do transdyferentacji do komórek innego pochodzenia niż ich własne - różnicowanie neurogenne, transwątrobowe i trzustkowe (hormonalne), cardiomiogenne czy wspomagające hematopoezę.

komorki macierzyste z tkanki tluszczowej
  Wyizolowane komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej

 

Pozyskana z tkanki tłuszczowej frakcja zrębowa SVF (stromal vascular fraction), to mieszanina komórek tkanki tłuszczowej (adipocytów). Oprócz adipocytów, SVF zawiera wiele innych komórek, takich jak pre-adipocyty, komórki śródbłonka, komórki mięśni gładkich, pericyty, fibroblasty, komórki układu immunologicznego, takie jak limfocyty oraz makrofagi, komórki progeniterowe i dorosłe komórki macierzyste (ADSC). Ponadto, SVF oprócz wydzielin dokrewnych adipocytów zawiera między innymi czynniki wzrostu, takie jak beta transformujący czynnik wzrostu (TGF-Β), płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF), oraz czynnik wzrostu fibroblastów (FGF). SVF zawiera również wiele różnych białek obecnych w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki tłuszczowej w tym m.in. laminię, która jest interesująca ze względu na jej zdolność do regeneracji neuronowej.

komorki macierzyste z tkanki tluszczowej
  Przygotowanie graftu tłuszczowego do przeszczepu

 

Klinicznie komórki macierzyste pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej (AT-SVF) posiadają istotną przewagę nad komórkami ze szpiku kostnego z powodu ich dostępności i dużej ilości eliminując potrzebę hodowli tkankowej dla osiągnięcia tzw. progu terapeutycznego. Równocześnie sama procedura pobrania jest mniej bolesna dla pacjenta i stanowi minimalne ryzyko dla pacjenta.

 

PULSMED - Komórki macierzyste ADSC
Klinika Transplantacji Tkanki Tłuszczowej i Komórek Macierzystych
ul. P.O.W. 26
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Łódź
Tel.: 426 630 216

Zamów rozmowę ze specjalistą Podaj nam swój numer telefonu, a my do ciebie zadzwonimy!
imię jest wymagane
numer telefonu jest wymagany
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.