Badanie VNG videonystagmografia

bol glowy

VNG (videonystagmografia) jest nowoczesnym badaniem wykonywanym w diagnostyce zawrotów głowy i zaburzeń równowagi.


Zawroty głowy mogą być objawem wielu chorób. Mogą pojawiać się przy uszkodzeniach błędnika (części ucha), w chorobach neurologicznych, okulistycznych, podczas migren, a nawet mogą być związane ze stanami lękowymi i depresją. Stąd, na badanie VNG kierują zwykle lekarze neurolodzy, otolaryngolodzy, a także lekarze rodzinni i psychiatrzy.
Badanie VNG pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie choroby błędników jako przyczyny zawrotów głowy, może być również pomocne w diagnozowaniu przyczyn neurologicznych (ośrodkowych) zawrotów głowy i zaburzeń równowagi.

 

Jak wygląda badanie VNG?

Badanie wykonywane jest w zaciemnionym pomieszczeniu, z założonymi na oczy specjalnymi okularami (goglami), w których zamontowane są małe kamerki rejestrujące ruchy gałek ocznych pacjenta. Ruchy gałek ocznych wywoływane są przez:
- bodźce wzrokowe (podążanie wzrokiem za zapalającą się i gasnącą lampką, przesuwającymi się na ekranie pasami, ruchami wahadła),
- bodźce kaloryczne (do przewodu słuchowego wprowadzana jest woda lub powietrze o odpowiedniej temperaturze niższej i wyższej od ciepłoty ciała),
- bodziec kinetyczny (obracanie na fotelu).
Ruchy gałek ocznych, rejestrowane przez kamerę, przekazywane są do komputera, a następnie wyświetlane w postaci wykresu na monitorze. W oparciu o parametry ruchów gałek ocznych przygotowywany jest opis wyniku badania.

 

O czym trzeba wiedzieć przed badaniem?

W trakcie badania VNG, na skutek drażnienia błędników bodźcami kalorycznym i kinetycznym mogą pojawić się takie objawy jak: zawrót głowy, nudności, a czasem nawet wymioty. Dlatego zaleca się, aby przed badaniem być na czczo lub jedynie po lekkim posiłku, dla zminimalizowania nieprzyjemnych odczuć. Na kilka dni przed badaniem należy, w porozumieniu z lekarzem kierującym, zaprzestać przyjmowania leków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg), ponieważ preparaty te mogą zaburzać wynik badania. Należy również poinformować lekarza kierującego o ew. przebytych chorobach i operacjach ucha, które mogą być przeciwwskazaniem do wykonania próby kalorycznej z użyciem wody.

Co otrzymuje pacjent?

Po wykonaniu badania VNG pacjent otrzymuje opis wyniku badania, przygotowany przez uprawnionego do tej czynności lekarza. Wynik VNG ma istotną wartość dla ew. dalszej diagnostyki zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, ich leczenia i rehabilitacji.
W Centrum Leczenia Słuchu Głosu i Zawrotów Głowy „MEDITON” Szpitala „PULSMED” diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją pacjentów z zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi zajmuje się dr hab. n. med. Ewa Zamysłowska-Szmytke.
Umów się na badanie VNG tel. 510-156-321 Łódź


CENTRUM LECZENIA SŁUCHU GŁOSU I ZAWROTÓW GŁOWY
„MEDITON” Szpitala PULSMED

Kompleksowy zakres usług,
Specjaliści otolaryngologii, audiologii i foniatrii
„Pulsmed”, ul. POW 26 Łódź
Od poniedziałku do piątku 14:00-17:00
Rejestracja tel. (42) 663-02-25, 509-145-800

Zamów rozmowę ze specjalistą Podaj nam swój numer telefonu, a my do ciebie zadzwonimy!
imię jest wymagane
numer telefonu jest wymagany
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.