AMD zwyrodnienie plamki

amd zwyronienie plamki

To właśnie dzięki żółtej plamce oka widzimy obraz w przejrzysty sposób. Z wiekiem jednak przestaje ona spełniać swoją funkcję.

 

Czym jest zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem?

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD – ang. age-related macular degeneration) jest degeneracyjną chorobą oczu. Jest to choroba oka, która dotyczy plamki, czyli centralnej części siatkówki. Odgrywa ona kluczową rolę w procesie widzenia. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie wyraźnie widzieć, postrzegać szczegóły przy pracy z bliska, a także wykonywać codzienne czynności takie, jak czytanie. AMD występuje w obu oczach, choć stopień zaawansowania tej choroby jest zazwyczaj różny. Wyróżnia się dwie postacie zwyrodnienia plamki żółtej:

  • Suchą (zanikową) - częściej występującą
  • Wysiękową (mokrą / neowaskularną) – występuje ona rzadziej, ale za to charakteryzuje się szybszym postępem.

Nieznane są przyczyny tej choroby, sugeruje się, że ma ona podłoże genetyczne (poznano już geny, które mają związek z tą chorobą). Choroba występuje głównie u białych kobiet po 50 roku życia, aczkolwiek granica wieku zaczyna się obniżać gdyż objawy chorobowe o typie AMD zaczynają występować u osób przekraczających próg czterdziestego roku życia. Zwyrodnienie plamki żółtej częściej występuje też u osób palących papierosy (według badań palacze chorują 6-krotnie częściej niż osoby niepalące), chorujących na nadciśnienie tętnicze, po zawale serca lub udarze mózgu. Szacuje się, że w tej chwili w Polsce już ponad 1,5 mln osób zmaga się z tym schorzeniem.

Jakie objawy ma AMD?

W początkowym etapie objawy choroby nie są charakterystyczne, to choroba, która postępuje powoli, dopiero wraz z postępem AMD objawy stają się bardziej charakterystyczne.

  • Chore osoby mogą widzieć gorzej nocą lub z bliskich odległości.
  • Pacjenci narzekają na krzywienie lub falowanie obrazu.
  • Możliwe jest pojawienie się w centrum pola widzenia nieruchomej szarej albo czarnej plamy.
  • Obniżone poczucie kontrastu – barwy wydaja się bledsze, mniej nasycone
  • Może pojawić się też nadwrażliwość na światło

Wszystkie te objawy wraz z postępem choroby, utrudniają wykonywanie codziennych czynności takich, jak choćby pisanie lub czytanie. Kłopotliwe staje się rozpoznawanie twarzy czy też prowadzenie samochodu.

W jaki sposób leczy się AMD?

W przypadku suchej (zanikowej) postaci AMD okuliści zalecają suplementy diety, które zawierają antyoksydanty i cynk. Badania pokazują, że odpowiednia suplementacja może pomóc części pacjentów opóźnić postęp choroby. W przypadku postaci wysiękowej konieczne są iniekcje doszklistkowe, czyli tzw. ”zastrzyki do oka”, z preparatami typu Lucentis. Zadaniem iniekcji doszklistkowych jest zahamowanie rozwoju choroby, a w wielu przypadkach pacjenci mogą uzyskać lepszą ostrość widzenia.

 

Cennik zabiegu AMD

Konsulacje lekarskie
Wizyta kwalifikująca do zabiegu oraz wizyta kontrolna po zabiegu w cenie zabiegu
Zabiegi injekcji doszklistkowych 1700,-

 

Przygotowanie do zabiegu

Badania :

Angiografia oka – wykonywana w zewnętrznej placówce – np.:

  • SALVE MEDICA Łódź, ul. Szparagowa 10, tel.: (42) 254 64 00
  • Wamed s.c. Specjalistyczne Centrum Medyczne; ul. Henryka Dąbrowskiego 6/8 Zgierz; tel.: 42 710 14 36
Konsultacja lekarska z kwalifikacją do zabiegu Na wizytę kwalifikującą do zabiegu pacjent powinien przynieść wynik badania Angiografii dna oka. Badanie OCT wyznaczane jest w tym samym terminie co konsultacja / kwalifikacja do zabiegu. W celu umówienia konsultacj i zabiegu, prosimy telefonować pod nr.: 690 018 770

Jak wygląda zabieg?

Najczęściej iniekcje doszklistkowe stosuje się w seriach – kilka lub kilkanaście zastrzyków w konkretnych odstępach czasowych – minimum raz w miesiącu. Jednak o ich liczbie i częstotliwości decyduje lekarz. Sama iniekcja do gałki ocznej jest prosta do wykonania i bezbolesna dla pacjenta. Odbywa się w warunkach ambulatoryjnych – na sali zabiegowej. Na oko pacjenta zakładana zostaje sterylna rozwórka, mająca na celu zapobieganie mruganiu powiek. Zapuszczane są krople rozszerzające źrenice oraz substancje znieczulające miejscowo – najczęściej w postaci kropel. Po zdezynfekowaniu worka spojówkowego, dokonuje się iniekcji doszklistkowej, przy pomocy cienkiej igły wbijanej do komory ciała szklistego. Po wstrzyknięciu roztworu i przebadaniu przez lekarza, pacjentowi zakłada się sterylny opatrunek i zaraz po tym może on opuścić gabinet zabiegowy, nie ma konieczności pozostania w szpitalu.

Zalecenia po zabiegu

Ważne jest, by po zastrzyku dbać o higienę oka oraz stosować krople antybiotykowe zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Po zabiegu oko może być zaczerwienione i bardziej wrażliwe. Bezzwłocznie należy zgłaszać wszelkie objawy mogące sugerować zapalenie wnętrza gałki ocznej (np. ból oka, zaczerwienienie oka, światłowstręt, niewyraźne widzenie)/odwarstwienia siatkówki/wylew krwi do komory ciała szklistego. Badanie kontrolne wykonuje się najczęściej w ciągu 48 godzin od zabiegu.

 

PULSMED - Klinika Okulistyczna
ul. P.O.W. 26
Łódź

Zamów rozmowę ze specjalistą Podaj nam swój numer telefonu, a my do ciebie zadzwonimy!
imię jest wymagane
numer telefonu jest wymagany
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.