Proktologia

PROKTOLOGIA

Operacja hemoroidów

Hemoroidy - inaczej żylaki odbytu – tą nazwą określamy przerost i wypadanie splotów żylnych w okolicy odbytu oraz dolnej części odbytnicy. Swoim wyglądem hemoroidy przypominają guzki, przy których często powstaje stan zapalny. Objawami najczęściej są dolegliwe bóle, kłucia oraz krwawienia podczas oddawania stolca. Powodem powstawania żylaków odbytu mogą być zaparcia, długotrwałe siedzenie i przesiadywanie w toalecie oraz nadwaga. Zwykle podczas leczenia wystarczy stosowanie maści i czopków, jednakże leczą one jedynie objawy choroby i w ich przypadku bardziej niż pewne są jej nawroty.

W przypadku długotrwałych i szczególnie uciążliwych dolegliwości żylaki odbytu leczone są operacyjnie. W praktyce stosuje się zarówno metody klasyczne, jak i chirurgiczne metody o mniejszej inwazyjności. Jedną z metod o niższej inwazyjności jest metoda Longo. Metoda ta jest stosowana na świecie od 1993 roku i cieszy się coraz większym powodzeniem.

Niezbędne badania przed zabiegiem
Przed przystąpieniem do zabiegu niezbędna jest konsultacja u lekarza specjalisty chirurga, który szczegółowo zapozna pacjenta z procedurą i leczeniem oraz zleci badania. Przed zabiegiem pacjent powinien wykonać następujące badania laboratoryjne: morfologia, poziom cukru, APTT, wskaźnik protrombinowy, poziom elektrolitów oraz badanie EKG. Zakres badań może ulec poszerzeniu w przypadku, gdy operacji wymaga osoba obciążona chorobami współistniejącymi.

Przeciwwskazania
Najważniejszym przeciwwskazaniem do zabiegu jest czynny proces zakrzepowy żył. Dodatkowymi przeciwwskazaniami do zabiegów są: ciąża, ostre choroby infekcyjne, znaczne niedokrwienie tętnicze, skaza krwotoczna oraz nasilony obrzęk limfatyczny.

Możliwe powikłania
Po zabiegu rzadko zdarza się zakażenie rany, przez pewien czas może utrzymywać się ból w operowanej okolicy oraz dyskomfort przy oddawaniu stolca. Może również pojawić się obrzęk i trudne gojenie rany.

Zabieg i rekonwalescencja
W przypadku metody klasycznej, zabieg polega na chirurgicznym usunięciu chorobowych zmian, a następnie zszyciu operowanej okolicy i śluzówki. Metoda Longo polega na wprowadzeniu do odbytnicy specjalnego staplera hemoroidalnego, przy zastosowaniu którego odbywa się jednoczesne wycięcie i mechaniczne zszycie śluzówki odbytnicy.
Zabieg zwykle wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, niekiedy może być zastosowany inny rodzaj znieczulenia, ale o tym decyduje lekarz po rozmowie z pacjentem. Zabieg wykonywany jest w trybie jednodniowym i pacjent może opuścić szpital najczęściej następnego dnia po zabiegu. Czas rekonwalescencji i powrót do aktywności to około 7 dni. Najważniejszą zaletą metod chirurgicznych jest niewielkie prawdopodobieństwo nawrotów choroby.

Zamów rozmowę ze specjalistą Podaj nam swój numer telefonu, a my do ciebie zadzwonimy!
imię jest wymagane
numer telefonu jest wymagany
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.