Liposukcja – odsysanie tłuszczu

Liposukcja – odsysanie tłuszczu

Liposukcja jest zabiegiem, umożliwiającym w kontrolowany sposób pozbyć się niedostatków sylwetki w postaci usunięcia własnej tkanki tłuszczowej z takich okolic ciała jak: biodra, pośladki, uda, kolana, brzuch, ramiona i podbródek.

Zabiegi liposukcji dzięki nowoczesnym technologiom medycznym stają się coraz bardziej powszechne i dla wielu osób są szansą na spełnienie marzeń o idealnie wyrzeźbionej sylwetce. Pozyskana podczas zabiegu liposukcji tkanka tłuszczowa jest doskonałym i naturalnym materiałem do wypełnień. Z jednej strony pozbywamy się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej, z drugiej zaś poprawiamy wygląd innych okolic i miejsc w zabiegach lipofillingu i lipomodellingu piersi.

Liposukcja za pomocą urządzenia Body Jet Evo polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej za pomocą kaniul ze strumieniem płynu, którego ciśnienie można dopasować do różnej struktury tkanki tłuszczowej. Dzięki temu, możliwe są: wybiórcze usuwanie komórek tłuszczowych oraz ochrona tkanki łącznej, naczyń i nerwów. Podczas zabiegu lekarz operator wprowadza w tkankę tłuszczową kaniulę ze strumieniem płynu, który uwalnia komórki tłuszczowe, nie niszcząc przy tym bardziej włóknistych struktur nerwów czy naczyń krwionośnych. Istotną zaletą Body Jet jest niespotykana dotychczas możliwość uzyskania nieuszkodzonych komórek tłuszczowych, które mogą następnie zostać wykorzystane do reimplantacji.

Pozyskane w ten sposób komórki stosuje się m.in. do powiększania piersi, modelowania pośladków, rekonstrukcji piersi po zabiegach mastektomii, wypełniania zmarszczek czy likwidowania ubytków i uszkodzeń ciała powstałych w wyniku wypadków. Uzyskany w procesie odsysania tłuszcz jest bowiem naturalnym, a co za tym idzie, najbezpieczniejszym wypełniaczem. Materiał ten daje też gwarancję na utrzymanie się wypełnienia w modelowanych obszarach, co mogło stanowić problem przy stosowaniu tkanki tłuszczowej uzyskanej inną metodą. Body Jet przynosi lepsze efekty, niż ma to miejsce w przypadku innych technik liposukcji, a sam zabieg jest mniej inwazyjny.

Inną stosowaną metodą jest VASER Lipo®, zwany również LipoSelection® i UAL (Ultrasound assisted lipoplasty). Dzięki wykorzystaniu energii ultradźwiękowej pozwala precyzyjnie odseparować i usunąć zbędną tkankę tłuszczową. Zabieg składa się z 3 etapów.

  1. Nawodnienie tkanki podskórnej specjalnym roztworem, który znieczula tkankę podskórną, obkurcza naczynia krwionośne i nawadnia tłuszcz.
  2. Rozluźnienie tkanki tłuszczowej przy pomocy specjalnej sondy emitującej ultradźwięki.
  3. Uzyskanie tkanki tłuszczowej wraz z zachowanymi komórkami macierzystymi (ADSC) przeznaczonej do lipofillingu i lipomodellingu.

Efekty liposukcji:

  • miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej
  • wymodelowana sylwetka
  • możliwość wykorzystania odessanego tłuszczu do powiększania piersi, modelowania pośladków, rekonstrukcji piersi po zabiegach mastektomii, wypełniania zmarszczek czy likwidowania ubytków i uszkodzeń ciała powstałych w wyniku wypadków
  • wolumetria twarzy – powiększenie ust

Zabiegi wiążą się z hospitalizacją.

Przeciwskazania do zabiegu liposukcji skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, infekcje ropne
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, OB, wskaźnik krzepnięcia (APTT i INR), poziom glukozy, elektrolity (Na, K), szczepienie p/WZW B
Znieczulenie miejscowe
Czas trwania zabiegu 1 godzina
Pobyt w klinice 1 doba
Rekonwalescencja 14 dni
Zmiana opatrunków w drugiej dobie
Zdjęcie szwów w 7 dobie (jeśli są zakładane)

Wyraźnie wzrasta zainteresowanie komórkami macierzystymi pochodzącymi z tkanki tłuszczowej, które wchodzą w skład frakcji podporowo-naczyniowej tej tkanki. Komórki te określane są mianem ADSC (ang. Adipose Derived Stem Cells).

Tkankę tłuszczową jako źródło komórek macierzystych charakteryzuje wiele korzystnych właściwości. Dotyczy to tkanki tłuszczowej pozyskanej z warstwy podskórnej, przeważnie podczas liposukcji. Z tak pozyskanej tkanki tłuszczowej można uzyskać dużą liczbę komórek ADSC w porównaniu z innymi źródłami.

Duże znaczenie w zabiegu liposukcji ma powtarzalny dostęp do pobieranego materiału, mała inwazyjność metody oraz ograniczenie bólu i dyskomfortu dla pacjenta. Również prosta izolacja komórek z pobranej tkanki, oparta na trawieniu enzymatycznym.

Liposukcja oraz komórki macierzyste ADSC

W Szpitalu Pulsmed zabiegi liposukcji z wykorzystaniem komórek macierzystych (liposukcja + ADSC) przeprowadza się od września 2013 roku. Wykorzystujemy technologię izolowania komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej pozyskanej drogą liposukcji, które następnie podawane są z powrotem pacjentowi w formie autologicznego transferu komórkowego lub wzbogaconego lipograftu.

Poza zabiegami o charakterze leczniczym, w których stosuje się komórki macierzyste, bardzo popularnym staje się wykorzystanie komórek macierzystych uzyskanych z liposukcji do zabiegów lipofilingu czyli uzupełnienia ubytków w tkance lub jej modelowania. Dzięki wzbogaceniu tłuszczu o komórki macierzyste uzyskane efekty są bardziej trwałe, a jednorazowe wszczepienie tłuszczu może być znacznie większe niż przy tradycyjnym lipofilingu. Dzieje się tak ze względu na to, że tłuszcz dzięki komórkom macierzystym uzyskuje lepszą przyswajalność.

Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu ogólnym, dożylnym wraz ze znieczuleniem miejscowym, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo prowadzonego zabiegu. Procedura składa się z dwóch etapów: pierwszy etap to liposukcja, która polega na pobraniu tkanki tłuszczowej przeznaczonej do bezpośredniego transferu gdzie dzięki specjalnej obróbce otrzymuje się własne komórki macierzyste ADSC, które wzbogacają następnie graft tłuszczowy, drugi to modeling czyli wypełnienie graftem tłuszczowym.

Cennik

Liposukcja - odsysanie tłuszczu
Liposukcja Body Jet od 3.500 PLN
Liposukcja Vaser Lipo od 2.000 PLN
Liposukcja laserowa od 2.000 PLN
Liposukcja do komórek macierzystych od 1.500 PLN
Liposukcja podbrudka od 3.000 PLN
Liposukcja ramion 4.000 - 5.000 PLN
Liposukcja okolic pachowych od 3.500 PLN
Liposukcja brzucha 5.000 - 9.000 PLN
Liposukcja talii 4.000 - 8.000 PLN
Liposukcja pośladków 3.500 - 8.000 PLN
Liposukcja wzgórka łonowego 3.000 - 4.500 PLN
Liposukcja ud zewnętrznych 3.500 - 6.000 PLN
Liposukcja ud wewnętrznych 3.500 - 6.000 PLN
Liposukcja ud zewnętrznych i wewnętrznych 5.000 - 8.000 PLN
Liposukcja kolan 3.500 - 6.000 PLN
Liposukcja łydek 3.500 - 6.000 PLN
Liposukcja kostek 3.000 - 5.500 PLN
Podziel się
Potrzebujesz pomocy?
Zapytaj przez Messengera