fbpx

Zapraszamy do umawiania wizyt poprzez system rejestracji online Umów wizytę!

Komórki Macierzyste - Okulistyka

Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie jest coraz szersze. Innowacyjne terapie ratują życie i zdrowie pacjentów na całym świecie, lecząc schorzenia, które z pomocą dotychczas stosowanych metod, trudniej było wyleczyć. Nic więc dziwnego, że nowoczesne leczenie komórkami macierzystymi zostało też wykorzystane w okulistyce.

Leczenie uszkodzenia nerwu wzrokowego

Leczenie uszkodzenia nerwu wzrokowego z wykorzystaniem komórek macierzystych to nowa metoda terapii z dziedziny okulistyki. To nowy element strategii leczenia w przypadku chorób, w których uszkodzenie komórek oka powoduje częściowe uszkodzenie wzroku lub ślepotę.

Uszkodzenie nerwu wzrokowego może prowadzić do deficytu komórek macierzystych rąbka rogówki, w wyniku którego zmniejsza się zdolność odnowy powierzchni rogówki. Skutkiem dla pacjenta jest pogorszenie widzenia lub nawet całkowita utrata wzroku. Wykorzystanie możliwości komórek macierzystych w terapii okulistycznej ma na celu zastąpienie brakujących komórek śródbłonka rogówki po oparzeniach środkami chemicznymi, w dystrofii, zastąpienie komórek zwojowych siatkówki u pacjentów z jaskrą czy też komórek siatkówki oraz naczyniówki w przypadku retinopatii cukrzycowej.

W przypadku niewydolności komórek macierzystych rąbka rogówki zastosowanie leczenia komórkami macierzystymi pobranymi ze zdrowego oka może okazać się zbawieniem dla pacjentów, których wzrok uległ uszkodzeniu na skutek oparzenia chemicznego lub termicznego.

Logo PulsmedLife