fbpx

Zapraszamy do umawiania wizyt poprzez system rejestracji online Umów wizytę!

Komórki Macierzyste - Ortopedia

Dzisiejszy rozwój medycyny pozwala na leczenie dolegliwości i chorób w sposób bardziej wydajny i skuteczny. Wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie daje lekarzom cały szereg nowych możliwości leczenia. Nic więc dziwnego, że mezenchymalne komórki macierzyste (ang. Mesenchymal Stem Cells) o niezwykłym potencjale regeneracyjnym znalazły też zastosowanie w terapii ortopedycznej. Specjaliści Pulsmed w Łodzi, lekarze ortopedii, wykonują nie tylko standardowe zabiegi z zakresu narządów ruchu (chirurgia rąk, nóg, stóp, stawu skokowego), ale wykorzystują też innowacyjne metody leczenia i terapii, które zawdzięczamy komórkom macierzystym ADSC.

Cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów, zapalenie kości i stawów lub masz uszkodzone ścięgno lub więzadło? Wybierz jedną z pierwszych placówek w kraju, która wykorzystuje metodę Adi Stem i Cha Station, do leczenia ortopedycznego komórkami macierzystymi.

Komórki macierzyste w ortopedii

Zastosowanie komórek macierzystych w ortopedii pozwala na odbudowę uszkodzonych lub zdegenerowanych tkanek, zapewniając szybszy powrót pacjenta do sprawności. Komórki te mają skłonność do samoodnowy i różnicowania się w wyspecjalizowane komórki i tkankę, na przykład chrząstkę, ścięgna, kości, więzadła czy mięśnie. W ten sposób uszkodzone komórki tkanki są zastępowane. Terapia pobudza tkanki miękkie do regeneracji w przypadku przewlekłych urazów, utrudnionego gojenia czy innych zaburzeniach.

Leczenie ortopedyczne komórkami macierzystymi – co możemy leczyć?

Komórki macierzyste w leczeniu ortopedycznym są wykorzystywane w różnego rodzaju leczeniu kontuzji sportowców czy zmian i uszkodzeń zwyrodnieniowych. W ten sposób można je wykorzystać do przyspieszenia gojenia i regeneracji złamanych kości, leczenia zapalenia ścięgna Achillesa czy też uzupełniania ubytków w chrząstce stawów. Z wykorzystaniem komórek macierzystych w ortopedii bardzo często leczy się zmiany zwyrodnieniowe i uszkodzenia chrząstki stawowej w stawie kolanowym.

W leczeniu schorzeń ortopedycznych stosuje się je u pacjentów z urazami kości, więzadeł, mięśni i chrząstek – stawów kolanowych, biodrowych, barkowych czy skokowych. Terapia ortopedyczna z komórkami macierzystymi pozwala na zwiększenie sprawności pacjenta i zakresu ruchu w stawach, a jednocześnie zminimalizować ból spowodowany uszkodzeniem.

Taka terapia jest w tej chwili coraz częściej wykorzystywaną, obiecującą i skuteczną metodą leczenia małoinwazyjnego schorzeń i zmian pourazowych. Chcesz poddać się terapii ortopedycznej komórkami macierzystymi w Łodzi? Sprawdź szczegóły i umów się na konsultację w Pulsmed!

Wskazania do terapii ortopedycznej

Komórki macierzyste w ortopedii stosuje się do leczenia problemów, takich jak:

  • Urazy mięśni, stawów i więzadeł
  • Schorzenia stawów obwodowych – kolanowych, biodrowych, skokowych i stopy
  • Schorzenia mięśni i więzadeł
  • Dystrofia mięśniowa
  • Utrudniony zrost lub brak zrostu po złamaniu

W ten sposób leczy się zmiany degeneracyjne stawów i ścięgien, ostrogi piętowe i wiele schorzeń typowych dla sportowców, wynikających z kontuzji, jak na przykład łokieć tenisisty czy kolano skoczka.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg przebiega w kilku etapach. Na początku od pacjenta pobierana jest tkanka tłuszczowa w odpowiedniej ilości, zwykle z fałdu brzusznego. Tak pozyskany materiał jest poddawany obróbce w specjalnym preparatorze, który separuje wszystkie elementy. Materiał zostaje przygotowany do zabiegu operacyjnego, czyli podania metodą punktowej iniekcji w miejsce docelowe.

Uzyskany preparat z komórkami macierzystymi wstrzykuje się w uszkodzone, zmienione chorobowo i bolesne miejsce, które uległo kontuzji. Zabieg jest bezpieczny i sterylny. Pacjent może poddać się rehabilitacji już dzień po zabiegu.

Korzyści i efekty terapii komórkami macierzystymi

Jakie są efekty leczenia komórkami macierzystymi u osób, które borykają się ze schorzeniami ortopedycznymi lub uległy urazom? To przede wszystkim:

  • Regeneracja uszkodzonych stawów i mięśni
  • Minimalizowanie odczuwanego przez pacjenta bólu
  • Zwiększony zakres ruchów w stawach
  • Poprawa codziennej aktywności fizycznej i sprawności pacjenta – poprawa komfortu życia codziennego
  • Odtworzenie właściwych powierzchni stawowych

Terapia często okazuje się skuteczną alternatywą dla endoprotezy albo wydłużyć czas do planowanej operacji. W przypadku sportowców ma też działanie ochronne na powierzchnię stawów. Regeneracyjne działanie komórek macierzystych z powodzeniem jest wykorzystywane do efektywnego leczenia ubytków chrząstki, urazów łąkotki czy ścięgien, choroby zwyrodnieniowej stawów czy urazów mięśni.

Poznaj ofertę zabiegów ortopedycznych z zastosowaniem komórek macierzystych ADSC w szpitalu Pulsmed w Łodzi! Masz dodatkowe pytania dotyczące przebiegu leczenia lub pozostałych kwestii związanych z terapią? Skontaktuj się z nami – zadzwoń i umów się na wizytę, żeby poznać wszystkie szczegóły.

Logo PulsmedLife