fbpx

Zapraszamy do umawiania wizyt poprzez system rejestracji online Umów wizytę!

Komórki Macierzyste - chirurgia plastyczna

Komórki macierzyste w chirurgii plastycznej dają nam ogromne możliwości. Terapie komórkami macierzystymi od lat są wykorzystywana w okulistyce, ortopedii czy zabiegach anti-aging – a jak wykorzystuje się je w chirurgii plastycznej?

Rola komórek macierzystych w organizmie

Mezenchymalne komórki macierzyste (Mesenchymal Stem Cells) to komórki o niezwykłej zdolności do odnowy i regeneracji oraz przekształcania się w inne typy komórek. Wyróżniamy ich kilka rodzajów: multipotencjalne mają zdolność różnicowania w kilka rodzajów komórek dojrzałych, unipotencjalne wyłącznie w jeden rodzaj dojrzałych komórek, z kolei pluripotencjalne mogą różnicować się w dowolny rodzaj komórek somatycznych, które budują organizm. Mezenchymalne komórki macierzyste występują w naszym organizmie przez całe życie, jednak z upływem lat ich potencjał do regeneracji i odnowy maleje. Uczestniczą w regeneracji uszkodzonych tkanek, naprawiając je i przyjmując ich postać.

Skłonność komórek macierzystych do wymiany komórek obumarłych i odnowy tkanek, które uległy uszkodzeniu jest wykorzystywana w medycynie do odbudowy nerwów, naczyń krwionośnych, regeneracji blizn i ran czy leczenia stanów zapalnych – w neurochirurgii, diabetologii czy ortopedii. Również inne dziedziny medycyny, w tym chirurgia plastyczna, zaczęły wykorzystywać komórki macierzyste w leczeniu problemów pacjenta.

Terapia komórkami macierzystymi w chirurgii plastycznej

Komórki macierzyste są wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej, która ma za zadanie wspomagać procesy regeneracji i naprawy tkanek, komórek i narządów, które uległy uszkodzeniu. Chirurgia plastyczna i estetyczna wykorzystuje komórki z tkanki tłuszczowej. Tak pozyskany materiał pomaga na poprawę kondycji skóry, przyspieszenie procesu gojenia blizn czy też zwiększenie unaczynienie tkanek. Zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej może poprawić wygląd blizn, spłycić zmarszczki, wygładzić skórę, zregenerować wygląd piersi, wypełnić pośladki, ujednolicić koloryt skóry i wyraźnie ją uelastycznić.

Komórki macierzyste w zabiegach chirurgii plastycznej w Pulsmed

W Klinice Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej wykonujemy specjalistyczne zabiegi, w których wykorzystujemy potencjał komórek macierzystych ADSC. W praktyce klinicznej pobieramy od pacjenta tkankę tłuszczową, z której w trakcie preparatyki uzyskujemy gotowy preparat zawierający komórki macierzyste, stosowane następnie w wypełnianiu piersi i pośladków (lipofilling).

Co istotne od pacjenta pobieramy tkankę tłuszczową w ilości, która pozwala ją zamrozić i przechowywać w naszym Banku Tkanek i Komórek. Zgromadzony materiał można wykorzystać nawet po wielu latach w szeregu wskazaniach  – nie tylko związanych z medycyna estetyczną. W razie wskazania do zabiegu, materiał jest rozmrażany i poddawany izolacji komórek macierzystych ADSC do użycia w wielu terapiach.

Na czym polega zabieg?

W leczeniu różnego rodzaj dolegliwości wykorzystuje się komórki macierzyste, których źródłem jest tkanka tłuszczowa pacjenta. W wyniku liposukcji podczas zabiegu pobierany jest materiał z tkanki tłuszczowej, z którego po przygotowaniu uzyskuje się mezenchymalne komórki macierzyste ADSC (Adipose-Derived Stem Cells) przeznaczone do autologicznych przeszczepów (lipoliftingu). Podanie komórek jest miejscowe, z wykorzystaniem metody śródskórnych iniekcji. Umożliwiają one regenerację tkanki w podanych do zabiegu obszarach, które w efekcie stają się odmłodzone i zrewitalizowane.

Cały materiał pochodzi z organizmu pacjenta, w związku z czym zabieg jest bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznych ani podrażnienia. Jest mało inwazyjny, jako że jest to przeszczep autologiczny, w związku z czym nie ma ryzyka odrzutu. Dodatkowo, nasza klinika wykonuje zabieg w znieczuleniu miejscowym, a sama procedura nie jest bolesna.

Jakie są efekty terapii komórkami macierzystymi?

Zabiegi chirurgii plastycznej i estetycznej z wykorzystaniem komórek macierzystych są kierowane do osób, które chciałyby odwrócić efekt zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej w konkretnych partiach ciała i zniwelować utratę napięcia i opadnięcie skóry. Efekty terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych to:

  • młodszy wygląd
  • poprawienie kształtu pożądanych miejsc, na przykład piersi czy pośladków
  • przywrócenie jędrności skóry

Zabiegi są przeprowadzane przez specjalistów na najwyższym poziomie w Polsce.

Ty też odkryj regeneracyjne działanie komórek macierzystych z Pulsmed! Skontaktuj się z nami i umów się na konsultację z lekarzem.

Logo PulsmedLife