Zespół Suchego Oka
Zespół Suchego Oka to schorzenie, w którym obserwujemy niewystarczające nawilżenie gałki ocznej związane z niewystarczającym wydzielaniem łez czy krótkotrwałym utrzymywaniem się filmu łzowego. Objawami choroby jest uczucie ciała obcego w oku (piasek), a także pieczenie, swędzenie a w skrajnych przypadkach ból.
Schorzenie to jest również bardzo częstym skutkiem podjętej terapii onkologicznej czy hormonalnej oraz występuję jako powikłanie po allogenicznych przeszczepach w przebiegu GvHD (choroba przeszczep przeciw gospodarzowi, z ang. Graft versus Host Disease). Diagnozuje się je również w Zespole SjÖgrena (choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do upośledzenia m.in. gruczołów łzowych i ślinianek).
Zespół Suchego Oka uznawany jest także jako choroba cywilizacyjna i występuje bardzo często u osób np. długo pracujących przed ekranem monitora, przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach czy odbywających długie jazdy samochodem. Sztuczne Łzy pomagają również pacjentom, u których ZSO występuje w wyniku noszenia szkieł kontaktowych.
Sztuczne Łzy lepsze od preparatów aptecznych
Preparat „sztucznych łez” (z ang. artifical tears) kierowany jest do pacjentów leczonych przede wszystkim w klinikach i przychodniach okulistycznych, onkologicznych, hematologicznych oraz reumatologicznych, cierpiących na Zespół Suchego Oka.
Po zastosowaniu preparatu na powierzchni rogówki i spojówki tworzy się film o właściwościach zbliżonych do warstwy prawdziwych łez. Lepkość surowicy autologicznych sztucznych łez oraz ich skład gwarantują skuteczne, a co najważniejsze, długotrwałe nawilżenie nabłonka gałki ocznej. Poza tym są produktem bezpiecznym, przeznaczonym wyłącznie do użytku autologicznego. Nie zawierają żadnych środków konserwujących; ułatwiają regenerację uszkodzonego nabłonka. Preparat uzyskiwany z krwi pacjenta jest bezpieczną i przede wszystkim skuteczną alternatywą dla produktów farmaceutycznych dostępnych w aptekach. Sztuczne łzy z surowicy autologicznej są produktem nie powodującym uczuleń, przeznaczonym do długotrwałego stosowania.
Zalety preparatu
Przygotowanie preparatu
Preparat sztucznych łez uzyskujemy w wyniku odwirowania krwi pobranej od pacjenta. Krew pobierana jest przez wykwalifikowaną pielęgniarkę. Do wykonania preparatu potrzebujemy od 150 do 300 ml krwi, którą odpowiednio preparujemy. Uzyskana surowica autologiczna jest porcjowana do ok. 2 cm kapsułek i wydawana pacjentowi w formie niezamrożonej (do 12h od momentu pobrania krwi) bądź w postaci zamrożonej (-25°C) w przypadku gdy pacjent chce odebrać preparat po upływie 12h. Do jednorazowej aplikacji wystarczy rozmrożenie 1 kapsułki. Warunkiem wydania preparatu w formie zamrożonej jest posiadanie przez pacjenta zamrażarki turystycznej/torby termicznej wraz z zamrożonym wkładem lodowym.
W zależności od ilości pobranej krwi i częstości stosowania preparat wystarczy pacjentowi na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ważność preparatu przechowywanego w temp. -25°C (domowa zamrażarka) to 1 rok, licząc od dnia pobrania krwi.
Preparat Sztucznych Łez wykonany ze 150 ml krwi wystarczy pacjentowi na ok. 3 -5 miesięcy aplikacji
Preparat Sztucznych Łez wykonany z 300 ml krwi wystarczy pacjentowi na ok. 6 – 12 miesięcy aplikacji
Preparaty wykonywane są przez specjalistów z 10-letnim doświadczeniem w preparatyce krwi.
W celu umówienia się na wykonanie preparatu prosimy o kontakt pod nr 600-393-640
Literatura
Treatment of dry eye by autologous serum
Autologous serum eye drops for dry eye
Preparat Sztucznych Łez wykonany ze 150 ml krwi | 600 PLN |
Preparat Sztucznych Łez wykonany z 300 ml krwi | 800 PLN |
Nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszą osobą, która ją napisze.