Wielu ozdrowieńców po infekcji COVID-19 boryka się z powikłaniami ze strony układu oddechowego. Problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego bezpośrednio wiążą się z problemem niewydolności oddechowej. Mnóstwo pacjentów po powrocie do zdrowia zmaga się wciąż z nasilonymi objawami ze strony układu oddechowego. Tacy pacjenci wymagają intensywnej terapii po COVID-19 i rehabilitacji oddechowej, aby powrócić do dobrego stanu zdrowia po przebyciu COVID-19.
Na czym polega problem? Powikłania po COVID-19 dotyczą różnych układów organizmu – układu sercowo-naczyniowego, neurologicznego, ale też oddechowego. Tego rodzaju problemy dotyczące dróg oddechowych dotykają zwykle pacjentów po ciężkim, ostrym przebiegu choroby. Objawy mogą mieć różne nasilenie, ale dotyczą zwykle zmniejszonej wydolności oddechowej i gorszej tolerancji wysiłku podczas wykonywania ćwiczeń czy jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Tak więc możemy podsumować powikłania oddechowe po przebyciu COVID-19:
Zakażenie COVID-19 przebiega jak bardzo ostra infekcja dróg oddechowych. Najbardziej niebezpiecznym objawem u pacjentów po COVID-19 jest rozwój ostrej niewydolności oddechowej. Płuca chorego nie są w stanie zapewnić pozostałym narządom wystarczającą ilość tlenu. W efekcie dochodzi do niedotlenienia, a to może być przyczyną uszkodzeń tkanek organizmu. W takim wypadku konieczna jest hospitalizacja i terapia tlenowa.
Wykonywanie ćwiczeń oddechowych na rehabilitacji oddechowej jest szczególnie wskazane w przypadku pacjentów po ciężkim przebiegu COVID-19, które w przebiegu choroby potrzebowały hospitalizacji. Powrót do dawnego stanu zdrowia w przypadku tych osób może być szczególnie utrudniony. Duża większość pacjentów, nawet po lekkim przebiegu choroby, odniesie korzyści z rehabilitacji i ćwiczeń zwiększających sprawność płuc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oficjalną broszurę z informacjami na temat domowej rehabilitacji oddechowej po przebyciu COVID. Proste, podstawowe ćwiczenia oddechowe są zalecane do wykonywania dla wszystkich pacjentów po przebytym zakażeniu COVID. Najlepiej, kiedy zestawy ćwiczeń są dobierane indywidualnie przez fizjoterapeutę, który ma doświadczenie w prowadzeniu rehabilitacji osób z różnymi chorobami przewlekłymi i w różnym wieku.
Jeżeli masz problemy z dusznością spoczynkową, bólem w klatce piersiowej lub kołataniem serca, przed wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Sprawdź też ozonoterapię po COVID-19.
Rehabilitacja oddechowa po COVID to nic innego, jak indywidualnie dopasowane do stanu i potrzeb pacjenta usprawniające ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. To też nauka prawidłowego oddychania. Rehabilitacja oddechowa to czas na trening mięśni oddechowych. Program rehabilitacji zakłada naukę ćwiczeń oddechowych, które najpierw wykonuje z pacjentem fizjoterapeuta, aby potem pacjent mógł samodzielnie wykonywać je w domu. Ćwiczenia uczą kontroli fazy wdechu i wydechu, która poprawia funkcje przepony i innych mięśni oddechowych. Rozprężane pęcherzyki płucne ulegają dotlenieniu i regeneracji.
Rehabilitacja oddechowa po COVID ma na celu przede wszystkim poprawę jakości życia i oddechu oraz wydajności, a tym samym przyspieszenie regeneracji organizmu i powrotu do pełnej sprawności i aktywności. Rehabilitację oddechową przeprowadza się więc, aby:
Rehabilitację dopasowuje się do stanu zdrowia pacjenta i tego, jak ciężko przeszedł COVID-19. Pacjenci, którzy mieli lekki przebieg infekcji SARS-CoV-2, najczęściej wracają do zdrowia i sprawności, chodząc na spacery i stopniowo zwiększając poziom aktywności, ale i tutaj dodatkowe ćwiczenia mogą przyspieszyć proces powrotu do dawnej aktywności. Ćwiczenia oddechowe można rozpocząć już na etapie hospitalizacji, jeśli stan pacjenta chorego na COVID-19 na to pozwala. W ten sposób można zminimalizować ryzyko powikłań. W przypadku zespołu post-COVID, gdzie w grę wchodzą powikłania płucne i zmiany w miąższu płuc, zaleca się ćwiczenia oddechowe dopasowane do stanu pacjenta oraz wcześniejszej aktywności. Program rehabilitacji po COVID-19 w stanie przewlekłym zakłada ćwiczenia aerobowe o stopniowo zwiększanej intensywności. Spacery i bieganie ze zwiększanym z czasem stopniem intensywności i czasem trwania. Ćwiczenia obejmują też naukę efektywnego kaszlu i oddychania torem przeponowym. Program rehabilitacji oddechowej to też proste ćwiczenia ogólnousprawniające i trening ruchowy.
Tego rodzaju ćwiczenia mają za zadanie zwiększyć pojemność płuc, a także poprawić działanie przepony i podatność klatki piersiowej, a tym samym ułatwić swobodne oddychanie. Ćwiczenia te wykorzystuje się też w rehabilitacji u osób po operacjach w obrębie klatki piersiowej, z przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz po urazach płuc pacjenta.
W Łodzi rehabilitacja oddechowa po infekcji COVID-19 jest możliwa w Pulsmed Łódź. Zapraszamy osoby, które chcą uniknąć dalszych powikłań i objawów post-covid. Szybkie wprowadzenie ćwiczeń, które usprawnią oddychanie i poprawią sprawność oraz wydolność może pomóc uniknąć trwałego ograniczenia możliwości podejmowania aktywności przez pacjenta, a także powstawania przykurczów i zaników mięśniowych. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację i rehabilitację oddechową w Łodzi.
Konsultacja lekarska po przebyciu COVID-19 | 180 PLN |
Rehabilitacja oddechowa po COVID-19 | od 50 do 450 PLN |
Nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszą osobą, która ją napisze.