fbpx

Zapraszamy do umawiania wizyt poprzez system rejestracji online Umów wizytę!

Ozonoterapia

Ozonoterapia

W dobie XXI wieku, w coraz to szybszym trybie życia i jednoczesnym rozwoju medycyny- nie doceniamy właściwości leczniczych jakie daje nam ozon. Mało kto z nas wie, że właściwości ozonu są wykorzystywane na całym świecie w celu zwalczania bakterii i innych drobnoustrojów. Ozonoterapia w leczeniu chorych w Polsce została zastosowana po raz pierwszy w 1986 roku przez Prof. Z. Antoszewskiego w Zakładzie Anestezjologii i Intensywnej Terapii GCM i w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu Kardiologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Ozonoterapia jest metodą leczenia, w której wykorzystuje się właściwości ozonu – trzycząsteczkowej formy tlenu O3. Ozon w przyrodzie znajduje się w dużych ilościach w górnych warstwach naszej atmosfery chroniąc nasze środowisko przed szkodliwym działaniem promieniowania kosmicznego.

Zauważono, że w środowisku z dużą ilością ozonu giną wszelkie drobnoustroje – bakterie, wirusy i grzyby. Stąd, zaczęto wykorzystywać ozon do przemywania zakażonych ran, a nawet odkażania narzędzi chirurgicznych. Do chwili obecnej używa się ozonu jako dodatek do uzdatniania wody.
Właściwości chemiczne ozonu wykorzystywane są w ozonoterapii do leczenia zakażonych ran, odleżyn, oparzeń, owrzodzeń żylakowych, stanów zapalnych skóry, kości, zmian po naświetlaniu przy leczeniu przeciwnowotworowym, trudno gojących się przetok, czy też zapaleń i chorób zakaźnych niektórych narządów wewnętrznych. Szczególnie w tych przypadkach, gdzie nie uzyskujemy efektów w leczeniu antybiotykami z powodu odporności bakterii lub ograniczonego dostępu leków do miejsca zakażenia.

Ozon jest gazem bardzo dobrze rozpuszczalnym w wodzie, osoczu krwi i płynach tkankowych naszego organizmu. Nawet podany w formie gazu bezpośrednio do naczynia krwionośnego natychmiast ulega rozpuszczeniu w osoczu oraz łączy się z hemoglobiną krwinek czerwonych. Ozon posiada także znacznie większe powinowactwo do hemoglobiny erytrocytów niż tlen. Te fizyczne właściwości ozonu wykorzystywane są w leczeniu niedokrwienia narządów i tkanek spowodowanych miażdżycą tętnic – niedokrwienia mózgu, serca i kończyn dolnych oraz innych części ciała. Ozon jako bardziej wartościowy energetycznie od tlenu dostarczony do niedokrwionych z powodu miażdżycy tkanek i narządów poprawia ich utlenowanie i przyspiesza metabolizm komórkowy. Poprawia w ten sposób funkcje organów i narządów oraz zapobiega zagrażającej martwicy tkanek.

Ozonoterapia może być stosowana w różny sposób. W naszej placówce ozon  stosowany jest w formie wlewów dożylnych ozonowanych płynów .  Zewnętrznie można go stosować w formie gazu przepływającego przez szczelne rękawy zakładane na kończynę w okolicy owrzodzenia żylakowego, jak również w formie nasiękowej – za pomocą przymoczek, czy ozonowanych okładów, a nawet maści i nasączonych ozonem olejków. Nie należy jednak eksponować ozonu w formie gazu na błony śluzowe oraz wdychać bezpośrednio do płuc.

Ozonoterapia jest stosowana od wielu lat z powodzeniem jako metoda wspomagająca leczenie chorób niedokrwiennych serca i mózgu, w chirurgii naczyń, okulistyce, neurologii. Metoda ta jest także stosowana przy zakażeniach i powikłaniach w chirurgii, ortopedii, ginekologii, onkologii, urologii czy laryngologii.

  • niedokrwienia kończyn w przebiegu miażdżycy oraz cukrzycy,
  • niedokrwienia mięśnia sercowego i mózgu,
  • stanów poudarowych i po zawale serca,
  • owrzodzeń żylakowych podudzi,
  • zmian ropnych skóry (trądzik, czyraki, odleżyny, przetoki ropne),
  • zakażeń bakteryjnych (np. BORELIOZA)
  • niedowidzenia i chorób zapalnych w okulistyce,
  • stwardnienia rozsianego (SM) i migreny w neurologii,
  • niektórych zakażeń wirusowych i grzybicy,
  • w stanach ogólnego osłabienia,
  • zaburzeń pamięci,
  • w okresie rekonwalescencji po zabiegach,
  • dla ogólnej poprawy fizycznej kondycji swojego organizmu

# duża skuteczność
# nie obserwowano skutków ubocznych
# szybkie działanie
# bardziej ekonomiczna niż leczenie farmakologiczne

Przed zastosowaniem ozonoterapii przeprowadzana jest konsultacja lekarska oraz badania laboratoryjne. Ozonoterapia podawana dożylnie trwa ok. 40 min. i nie jest bolesna.  Ozon stosowany zewnętrznie, np. na trudno gojące się rany, w postaci rękawa- polega na założeniu rękawa na kończynę i ozonowaniu rany. Czas zabiegu na jedną kończynę to ok. 30 min. Pacjent w czasie w/w zabiegów  siedzi lub może leżeć. Po zakończonej ozonoterapii pacjent opuszcza klinikę

Ilość i częstotliwość zabiegów ustala lekarz prowadzący.

Cennik

1 zabieg ozonoterapii 150 PLN od zabiegu
Badania laboratoryjne kwalifikacyjne 50 PLN
Konsultacja lekarska - dr Zbigniew Kowalczyk 250 PLN

Umów wizytę

Wybierz lekarza, do którego chcesz wyznaczyć wizytę
Zdjęcie pracownika - Zbigniew Kowalczyk
Lek. med. Zbigniew Kowalczyk
specjalizacja: Chirurgia ogólna, Medycyna estetyczna, 
Wysyłając do Kliniki jakiekolwiek dane, o których traktuje art. 9 ust. 1, wyraża Pani/Pan zgodę na ich przetwarzanie przez Administratora, którym jest Pulsmed Sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi (90 – 248). Więcej informacji o zasadach i sposobach przetwarzania danych obowiązujących u Administratora znajdą Państwo na stronie: https://pulsmed.com.pl/rodo/klauzula-pacjenci/
Podziel się

Opinie o zabiegu

Nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszą osobą, która ją napisze.

Wyraź swoją opinię o zabiegu

Logo PulsmedLife