fbpx

Zapraszamy do umawiania wizyt poprzez system rejestracji online Umów wizytę!

Terapia chelatowa

Terapia chelatowa

Chelatacja

Nieliczna część lekarzy jest przekonana, że zwężone przez blaszkę miażdżycową naczynia można oczyścić. Metoda nazywa się chelatacją. Pacjentowi podaje się za pomocą kroplówki substancje, które silnie wiążą inne. Efektem kuracji ma być głębokie oczyszczenie naczyń i odtrucie organizmu. Tajemniczy środek wprowadzony do żył to EDTA. Pod tą nazwą kryje się kwas wersetowy znany w medycynie od dawna. Stosuje się go w ostrym zatruciu metalami ciężkimi. Wprowadzony do krwi wiąże metale ciężkie i wydalany jest wraz z nimi w przeciągu kilku godzin z organizmu. Kwas ten używany jest też jako konserwant w przechowywaniu krwi, gdyż wiążąc jony wapnia zapobiega jej krzepnięciu. Jest też środkiem konserwującym żywność, stosuje się go do produkcji nawozów i jako składnik uzdatniaczy wody w akwarystyce. Zwolennicy leczenia miażdżycy za pomocą chelatacji przekonują, że EDTA absorbując wapń powoduje rozpad płytek miażdżycowych i powiększenie światła naczyń, co prowadzi do lepszego ukrwienia tkanek, a przez to lepszego ich zaopatrzenia w substancje odżywcze i tlen. Dodatkowo usunięcie z organizmu miedzi, żelaza, aluminium, ołowiu i kadmu powoduje zmniejszenie ilości wolnych rodników. Poza tym terapia pozwala na wprowadzenie do komórek cennych makro- i mikroelementów.

Leczenie miażdżycy

Miażdżyca (z łac. atheromatosis, atherosclerosis) to podstępna choroba, która – początkowo nie dając żadnych objawów – niszczy nasze naczynia krwionośne. Kiedy płytki miażdżycowe blokują przepływ krwi, do serca dociera mniej tlenu i organizm staje się niewydolny. Skutkiem miażdżycy może być też niedotleniony mózg, co powoduje bóle głowy i kłopoty z pamięcią. Niedokrwione kończyny są przyczyną problemów z chodzeniem. Gdy naczynie zatka się całkowicie, chory może mieć niebezpieczny dla życia zawał serca lub udar mózgu. W przypadku zwężeń dużych naczyń kardiochirurdzy mogą je rozszerzyć przez wprowadzenie tam małego balonika, który wypełnia się na kilka sekund mieszaniną soli fizjologicznej i dzięki temu rozpycha przewężenie. Inną metodą jest wprowadzenie stentu, który wygląda jak cienka rurka o ściankach wykonanych z metalowej siateczki. Wewnątrz naczynia stent zostaje rozprężony. Kiedy jednak miażdżyca atakuje wiele małych naczyń, nie sposób wszystkich ostentować czy zabalonikować. Chorym podaje się wówczas leki przeciwmiażdżycowe. Jest jednak grupa lekarzy, która uważa, że istnieje jeszcze jedno rozwiązanie.

W Europie znana jest jako terapia ,,szaleńców’’, w USA , coraz więcej Amerykanów korzysta z niej. Początki stosowania terapii sięgają 20 wieku, kiedy w 1915 roku doktor Norman Clarke leczył ludzi zatrutych ołowiem (ołowica) przy użyciu chelatacji. Po pewnym czasie chorzy nie mieli dusznicy bolesnej.

Czym jest chelatacja?

Wiele metali ciężkich zalega w naszym organizmie zakłócając jego prawidłowe funkcjonowanie. W następstwie tego dochodzi do powstania chorób. W takim przypadku musimy niezwłocznie usunąć metale ciężkie z organizmu. Do tego celu wykorzystuje się substancje nazywane chelatorami. Gdzie przydatna jest chelatacja? Na pewno po zatruciach, np. w wyniku awarii przemysłowej.Wtedy jest to jedyny sposób eliminacji substancji toksycznych z organizmu. Jest to zarazem jedyna szansa na przeżycie bez konsekwencji czy następstw.

  • Jak to jest z tymi metalami ciężkimi?

Metale ciężkie normalnie występujące  w środowisku, jednorazowo nie przedostają się do organizmu w dużej  ilości. Dostają się tam stopniowo, w małych ilościach. Każdy organizm ludzki posiada swój własny wewnętrzny system chelatacji. Produkuje on glutation, cząsteczkę antyoksydacyjną, która przechwytuje metale, zanim trafią do wątroby czy nerek. Jednak przy zanieczyszczeniu środowiska, toksycznych produktach, niskiej jakości produktach spożywczych nasz wewnętrzny system ulega przeciążeniu. To właśnie min. dlatego, aby ratować życie w bardzo poważnych zatruciach, opracowano chelatory w formie leku.

  • Co to są chelatory?

Są to związki chemiczne o budowie bardzo podobnej do budowy glutationu. Wychwytują metale ciężkie w celu ich usunięcia.

Skuteczne chelatory to:

  •  EDTA,
  •  DMPS,
  •  DMSA,
  •  BAL.

Podaje się je w zastrzykach. Wyjątek DMSA – doustnie (autyzm). W niektórych krajach są wręcz zabronione. W USA tzw. niekonwencjonalni lekarze, tą metodą leczą choroby przewlekłe. W Polsce mimo wielu toksyn w produktach i powietrzu, nie przeprowadza się badań na temat korzyści płynących z tej terapii. W 2000 roku przeprowadzono takie badania w USA. Poświecono na nie 30 mld dolarów, a badanie oznaczono kodem ,,TACT’’.

Na 1700 osobach do 50 roku życia, które przeszły zawał serca przetestowano tę metodę. Wzięto pod uwagę następujące założenie: jeżeli jest ona korzystna, to tym bardziej zadziała na osobach chorych, osobach, które mają najwięcej metali w organizmie. Naukowcy w tym badaniu stwierdzili, że chelatacja nie chroni przed chorobami układu krążenia.

  • Jakie zagrożenia niesie ze sobą chelatacja?

Substancje chelatujące dobrze neutralizują metale ciężkie, jednak przyłączają również niezbędne w organizmie substancje mineralne i je usuwają. Dlatego ważne jest, aby podawać witaminy i minerały osobom poddanym terapii chelatacji. Mogą pojawić się poważne niedobory substancji odżywczych w tym procesie, więc niezbędne jest przyjmowanie witamin i minerałów. Dodatkowo wychwytywane metale usuwane są przez nerki. Jest to kolejne zagrożenie dla osób z niewydolnością nerek, które mogą mieć trudności w ich filtracji, wtedy metale będą się gromadzić w nerkach i mogą je uszkodzić.

Wszystkie metale ciężkie są wysoce szkodliwe dla układu nerwowego. Dlatego chelatację powinno się stosować przy chorobach nerwowych i neurodegeneracyjnych min. autyzm. Dodatkowo udowodniono, że źródłem metali ciężkich u noworodka może być łożysko, a dokładnie krew matki zanieczyszczona metalami ciężkimi. Chodzi tu o zawartość metali ciężkich takich jak: ołów, antymon (metal wytwarzany w przemyśle razem z ołowiem), rtęć, cynę, glin.

Kiedy terapia jest skuteczna dla mózgu?

Metoda ta działa, ale musi być przeprowadzona pod ścisłą kontrolą lekarską. Obserwujemy coraz większe zanieczyszczenie środowiska, więc i zapotrzebowanie na tę metodę będzie się zwiększać

 

Chelatacja może przynieść korzyści w takich chorobach jak:

  •  autyzm,
  •  zaburzenia uwagi z nadpobudliwością i bez,
  •  w neuropatiach o nieznanej przyczynie,
  •  w zaburzeniach pamięci,
  •  w drętwieniu, mrowieniu kończyn,
  •  w zespole chronicznego zmęczenia lub fibromialgię,
  •  w astmie opornej na klasyczne leczenie,
  •  w leczeniu niektórych nowotworów.

Przeciwwskazania do jej wykonania:

  •  choroba niewydolności nerek, nerki muszą być zdrowe inaczej metale kumulują się w nich i je uszkadzają,
  •  niewydolność wątroby – z tego samego powodu,
  •  nadciśnienie tętnicze,
  •  anemia,
  •  ciąża.

Wśród naturalnych substancji chelatujących jest:

  •  chlorella (alga),
  •  czosnek,
  •  kolendra,
  •  N- acetylocysteina (pochodna białka),
  •  glutation (antyoksydant wytwarzany przez nasz organizm),
  •  kwas alfa-liponowy (jak glutation),
  •  selen (pierwiastek śladowy).

Algi dzięki zawartości chlorofilu przechwytują metale ciężkie w przewodzie pokarmowym. Jednak chlorofil nie trafia do krwi więc w przypadku zatrucia nie jest skuteczny. Czosnek, tamaryna, cysteina, chronią tylko przed niektórymi metalami ciężkimi, lecz są za słabe do leczenia zatruć

Kontrowersyjna metoda leczenia miażdżycy

Komisja Etyki Lekarskiej zleciła przygotowanie opinii na temat tej metody. Jej autor prof. Andrzej Szuba po zbadaniu wszystkich doniesień na ten temat orzekł, że stwierdzenia zawarte w ogłoszeniach reklamowych, takie jak „chelatacja – sposób na zatkane naczynia krwionośne”, czy „skuteczna metoda leczenia miażdżycy” nie są poparte żadnymi dowodami naukowymi, czyli inaczej mówiąc, są wyssane z palca.

Tymczasem w Polsce działa około 60 gabinetów świadczących takie usługi. Lekarze zajmujący się chelatacją założyli nawet naukowe Polskie Towarzystwo Chelatacji. Jego prezes Jarosław Krasicki na stronie internetowej swojej przychodni napisał, że żadne inne zagadnienie nowoczesnej medycyny nie były bardziej upolitycznione niż EDTA. „Leczenie choroby wieńcowej jest dużym biznesem w USA i w świecie zachodnim. Jak mówi Gary Gordon, ojciec terapii chelatowej, za każdym razem gdy chirurg przeprowadza operację bypassów, zabiera do domu luksusowy sportowy samochód. Do pewnego stopnia więc terapia ta redukuje zapotrzebowania na leczenie konwencjonalne. W dużym stopniu jest ona zagrożeniem dla znacznego wpływu medycznego estabilishmentu”.

Obecnie w USA trwa duże badanie obejmujące 1708 chorych z przebytym zawałem serca, którzy otrzymują 40 wlewów EDTA lub placebo oraz multiwitaminy. Efekt leczenia ocenia się poprzez liczbę kolejnych zawałów, zgonów, udarów i innych powikłań naczyniowych. Wyniki znane będą najprawdopodobniej za 2 lata.

Doktor Zbigniew Markiewicz opowiada o chorych, którym po chelatacji ustąpiła dusznica, zniknęło nadciśnienie, znacząco poprawił się wzrok i wydolność fizyczna. – Mam dokumentację medyczną, z której wynika, że chorzy obniżyli poziom trójglicerydów z 300 do 140. Podobnie rzecz się ma z cholesterolem – mówi. – Gdybym nie wierzył w skuteczność tej terapii, nie podałbym sobie 100 wlewów – dodaje. Terapia chelatowa nie jest tania. W przypadku kroplówek leczniczych potrzebnych jest około 25 zabiegów, a potem co miesiąc nawet przez kilkanaście lat jedna kroplówka podtrzymująca efekty terapii. Jeden wlew kosztuje około 200 zł. Chory musi więc wydać ponad 5 tys. zł. Czy warto? Większość lekarzy uważa, że to pieniądze wyrzucone w błoto. – To metoda o podobnych podstawach naukowych jak woskowanie uszu, czy lewatywa posła Kalisza – mówi prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Pomysł wziął się z faktu, że w blaszkach miażdżycowych znajdują się złogi wapnia, więc podanie wersenianu (EDTA), który wiąże wapń może rozpuścić blaszki miażdżycowe. W swoim czasie był to w USA rynek usług wynoszący 5 miliardów USD. Przeprowadzone badania u pacjentów z miażdżycą naczyń wieńcowych i tętnic kończyn nie dowodzą jednak korzyści. Podanie wlewu z wersenianiu, zwłaszcza w sposób niekontrolowany może obniżyć stężenie wapnia i bezpośrednio spowodować zgon – dodaje.

Pierwsza wizyta

Na pierwszą wizytę pacjent przychodzi bez skierowania. Chory powinien zabrać z domu dokumentację medyczną oraz wyniki badań, jeśli takie posiada. Lekarz decyduje, czy będą potrzebne dodatkowe badania przed rozpoczęciem terapii. Na zabiegi chelatacji kwalifikuje lekarz. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego lekarz sporządza historię choroby i planuje liczbę zabiegów. To bardzo ważny etap terapii, dlatego zawsze należy zwrócić uwagę, czy osoba oferująca zabiegi chelatacji ma dyplom lekarski i prawo wykonywania zawodu. Ważne jest też, aby lekarz nie tylko wypisywał skierowanie na zabiegi, ale aby pacjent miał świadomość, że znajduje się pod jego opieką.

Podanie leku Na2EDTA

Lek Na2EDTA podawany jest w płynie, którym zazwyczaj jest sól fizjologiczna lub glukoza. Zabieg ma formę kroplówki, która trwa od półtorej godziny do dwóch godzin. Po zabiegu, w ciągu dnia pacjent powinien wypić około 1,5 litra płynów, ponieważ w procesie usuwania szkodliwych substancji nerki potrzebują zwiększonej ich ilości.

Jak długo trwa terapia chelatowa?

Terapia chelatowa wymaga przeprowadzenia 30 lub nawet większej liczby zabiegów, aby osiągnąć pełen efekt. W zależności od schorzenia, przeprowadza się 1 – 3 zabiegi w tygodniu. Pierwsze efekty są widoczne po podaniu od kilku, do około dwudziestu kroplówek, w zależności od leczonego schorzenia.

Pozytywne efekty terapii chelatowej nie są widoczne po pierwszym zabiegu. Wynika to z faktu, że musi upłynąć pewien czas potrzebny do regeneracji zniszczonych tkanek. Chelatacja Na2EDTA poprzez korekcję podstawowej przyczyny procesu chorobowego umożliwia organizmowi samodzielne przeprowadzenie leczniczych procesów naprawczych.

Reakcje niepożądane na lek Na2EDTA

Ogólne zasady postępowania podczas podawania Na2EDTA są takie same jak przy wszystkich dożylnych wlewach kroplowych. W czasie wlewu może pojawić się pieczenie biegnące wzdłuż żyły. Bardzo rzadko dochodzi do wypływu płynu infuzyjnego poza żyłę, co objawia się pieczeniem i wybrzuszeniem w miejscu wkłucia. Na ogół nie powoduje to żadnych skutków ubocznych, a po kilku godzinach płyn zostaje całkowicie wchłonięty przez tkankę.

Uzupełnianie mikroelementów

Na2EDTA łączy się nie tylko z metalami ciężkimi, ale także z metalami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego warunkiem koniecznym jest uzupełnianie mikroelementów poprzez suplementację. Informację o wskazanych mikroelementach pacjent otrzyma po rozpoczęciu terapii. Po dziesięciu kroplówkach wskazane jest zrobienie badań krwi pozwalające określić, czy terapia przebiega prawidłowo. Na badanie kieruje gabinet przeprowadzający chelatację. Wykonywane jest ono na miejscu.

Głównymi źródłami toksycznych metali są m.in.: spaliny z pojazdów, dymy z fabryk, pyły z cementowni, dym tytoniowy, chemiczne środki ochrony roślin, farby, itp. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób mieszkających w dużych aglomeracjach miejskich lub w pobliżu fabryk chemicznych. Metale te wchłaniane są przez płuca lub dostają się do organizmu drogą pokarmową, następnie z prądem krwi docierają do wszystkich narządów wewnętrznych, gdzie łączą się z różnymi komponentami komórkowymi i w krótkim czasie są zdolne do wytwarzania wolnych rodników tlenowych uszkadzających struktury tkankowe. Metale ciężkie mają działanie toksyczne, osłabiają siły obronne organizmu, przenikają nawet do mózgu i wpływają destrukcyjnie na czynność jego ośrodków. Wymiernie przeszkadzają także w sprawnym działaniu enzymów komórkowych. W wyniku terapii chelatowej następuje usunięcie z organizmu różnego rodzaju jonów metali ciężkich, a szczególnie ołowiu, który łączy się z białkami i gromadzi w narządach i w kościach.

EDTA – EtylenoDiaminoTetraAcetic, kwas etylenodiaminotetraoctowy, kwas wersenowy. EDTA jest aminokwasem, który łączy się z wieloma metalami i minerałami tworząc związki chelatowe (podobne do hemoglobiny), które następnie w charakterze kompleksów usuwane są z organizmu przez nerki.

Działanie EDTA polega przede wszystkim na usuwaniu z organizmu metali ciężkich, które dostają się do niego wraz z zanieczyszczonym powietrzem, wodą i pożywieniem, a następnie z krwią docierają do wszystkich narządów wewnętrznych i łączą się z różnymi komponentami komórek, uszkadzając je lub znacznie upośledzając ich funkcje, aż do wystąpienia szeregu groźnych chorób i zaburzeń.

Równocześnie, EDTA swoim działaniem powoduje także oczyszczanie naczyń krwionośnych ze złogów wapniowo – cholesterolowych. Właśnie te miażdżycowe złogi w tętnicach utrudniają przepływ krwi, a przez to doprowadzanie tlenu i związków odżywczych do tkanek i komórek. Liczne badania wykazały, że infuzja roztworu EDTA zwiększa przepływ przez naczynia krwionośne, a przez to poprawia ukrwienie i utlenowienie ważnych dla życia narządów i tkanek.

EDTA pomaga także w utrzymaniu równowagi między ilością wolnych rodników i neutralizującym je układem antyoksydacyjnym. Oznacza to niszczenie wolnych rodników, które uszkadzają struktury błon komórkowych, materiał genetyczny (DNA), enzymy oraz obniżają sprawność układu odpornościowego.

  • Zatrucia metalami ciężkimi (ołów, rtęć, kadm) i innymi substancjami toksycznymi,
  • Zaburzenia krążenia obwodowego, szczególnie w miażdżycy tętnic kończyn dolnych (AO),
  • Choroba wieńcowa,
  • Choroba nadciśnieniowa,
  • Miażdżyca naczyń mózgu,
  • Zatorowość płuc,
  • Stany spastyczne oskrzeli,
  • Kolagenazy,
  • Zaćma i jaskra,
  • Owrzodzenie i żylakowatość podudzi,
  • Zaburzenia potencji seksualnej,
  • Choroba Alzheimera,
  • Depresje,
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • Schorzenia tkanki łącznej, np. reumatoidalne zapalenie stawów,
  • Powikłania cukrzycy,
  • Przewlekłe zapalenie trzustki,
  • Inne przewlekłe stany zapalne,
  • W zespołach przewlekłego zmęczenia,
  • W zespole wypalenia,
  • W leczeniu przewlekłych infekcji bakteryjnych i wirusowych,
  • W leczeniu grzybic: jamy ustnej, przewodu pokarmowego i innych

Terapia chelatowa dożylna polega na podawaniu EDTA w powolnych wlewach kroplowych. W czasie wlewu trwającego około 3 godziny pacjent odpoczywa, może czytać książkę lub oglądać telewizję.

Przed rozpoczęciem terapii wykonywane są niezbędne badania laboratoryjne (OB, ALAT, mocznik, kreatynina, lipidogram) oraz konsultacja lekarska celem oceny stanu zdrowia, istniejących zagrożeń lub stopnia zaawansowania schorzenia. Po badaniu lekarz określa częstotliwość i czas trwania kuracji.

Najczęściej zaleca się podawanie EDTA w następujący sposób: pierwsze 10 wlewów dożylnych 2-3 razy w tygodniu, następne 10 wlewów 1-2 razy w tygodniu. Częstość podawania zależy od: wieku, płci pacjenta i stanu zaawansowania schorzenia. Podstawowa kuracja powinna wynosić: 20 wlewów w okresie 2-3 miesięcy. Po tym czasie wskazane jest wykonanie badań kontrolnych, celem oceny uzyskanych wyników. Przy stosowaniu terapii chelatowej pacjenci dodatkowo przyjmują preparaty witaminowe oraz niektóre uzupełniające leki. Istotna dla utrzymania osiągniętych wyników leczenia i poprawy stanu zdrowia jest także zmiana niekorzystnych przyzwyczajeń dotyczących odżywienia, porzucenie szkodliwych nałogów oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Terapia chelatowa jest metodą całkowicie bezpieczną, powoduje mniej objawów ubocznych niż na przykład stosowanie aspiryny.

Cennik

Konsultacja lekarska wstępna 250 PLN
Konsultacja lekarska dla pacjentów w trakcie terapii Bezpłatna
Konsultacja lekarska po zakończeniu terapii Bezpłatna
Chelatacja Na2EDTA (1 wlew) 150 PLN
Chelatacja Na2EDTA (1wlew) i ozonoterapia 320 PLN
Pakiety zabiegów
Chelatacja Na2EDTA (10 wlewów) 1300 PLN
Chelatacja Na2EDTA (30 wlewów) 3800 PLN
Po każdych 10 wlewach - komplet badań laboratoryjnych nieodpłatnie

Umów wizytę

Wybierz lekarza, do którego chcesz wyznaczyć wizytę
Zdjęcie pracownika - Zbigniew Kowalczyk
Lek. med. Zbigniew Kowalczyk
specjalizacja: Chirurgia ogólna, Medycyna estetyczna, 
Wysyłając do Kliniki jakiekolwiek dane, o których traktuje art. 9 ust. 1, wyraża Pani/Pan zgodę na ich przetwarzanie przez Administratora, którym jest Pulsmed Sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi (90 – 248). Więcej informacji o zasadach i sposobach przetwarzania danych obowiązujących u Administratora znajdą Państwo na stronie: https://pulsmed.com.pl/rodo/klauzula-pacjenci/
Podziel się

Opinie o zabiegu

Nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszą osobą, która ją napisze.

Wyraź swoją opinię o zabiegu

Logo PulsmedLife