fbpx

Zapraszamy do umawiania wizyt poprzez system rejestracji online Umów wizytę!

Laparoskopowa konwencjonalna rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomia)

Laparoskopowa konwencjonalna rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomia)

O zabiegu

Konwencjonalna rękawowa resekcja żołądka jest zabiegiem chirurgicznym, który może być wykonany metodą miniinwazyjną (Video)surgery. Zabieg zmniejsza wielkość żołądka do około 10% jego pierwotnej objętości i powoduje ograniczenie możliwości przyjmowania pokarmu. Pacjenci czują się syci już po zjedzeniu bardzo małej ilości pokarmu. Objętość żołądka po LCSG wynosi od 80 do 120 ml. W rękawowej resekcji żołądka, lewa strona żołądka jest chirurgicznie usuwana poprzez cięcie i zszywanie. W ten sposób powstaje nowy żołądek, który jest mniej więcej wielkości i kształtu 20-centymetrowej rurki. Operacja ta nie wiąże się z żadną „zmianą trasy” lub ponownym połączeniem jelit, jest więc prostsza niż ominięcie żołądka. Bardzo ważne jest również to, że operacja zachowuje odźwiernik, czyli mięsień regulujący opróżnianie żołądka. To działa jak „własna funkcjonalna opaska żołądkowa” i pozwala na pozostawanie pokarmu w żołądku przez pewien czas, dzięki czemu osoba czuje się pełna, podczas gdy pokarm wypływa. W połączeniu z faktem, że nie dochodzi do zmiany ułożenia jelit, oznacza to również, że nie ma problemu z zaleganiem pokarmu i wrzodami brzeżnymi. Normalny mechanizm sytości jest prawie zawsze odzyskiwany po operacji.

Wskazania do zabiegu

  • BMI przeważnie powyżej 50
  • BMI 35-50 z przeciwwskazaniami do operacji wszczepienia bypassów lub opaski
  • Pacjent dobrze zmotywowany, akceptujący wytyczne dietetyka i psychologa
  • Osoby spożywające duże ilości pokarmu
  • Osoby cierpiące na zgagę
  • Pacjenci „zajadający” stres

Możliwość wykonania operacji dwuetapowej

Niektórzy pacjenci mogą mieć budowę ciała, która sprawia, że operacja jest trudniejsza technicznie. Na przykład, pacjenci z BMI powyżej 60 – zwłaszcza ci, którzy noszą swoją wagę w okolicy brzucha – mogą być w grupie zwiększonego ryzyka dla operacji bariatrycznej. Jeśli należysz do tej kategorii, możesz skorzystać z dwuetapowej operacji bariatrycznej. W podejściu etapowym wieloetapowa operacja, taka jak ominięcie żołądka lub przełączenie dwunastnicy, zostaje podzielona na dwie prostsze i bezpieczniejsze operacje. W pierwszym etapie wykonywana jest rękawowa resekcja żołądka. Pozwala to na utratę od 80 do 100 funtów (ok. 40-50 kg/ ok. 6,5-8 kamieni) lub więcej, dzięki czemu druga część operacji jest znacznie bezpieczniejsza. Operacja drugiego etapu wykonywana jest zwykle 8 do 12 miesięcy po pierwszym. Rękaw” żołądka jest przekształcany w formalny bypass żołądkowy. Pozwoli to na dodatkową utratę wagi. Oba etapy operacji mogą być wykonane jako operacja przez otwór kluczowy, z zaletami krótszej rekonwalescencji, krótszych nacięć, mniejszej ilości problemów związanych z nacięciami i mniejszego bólu.

Zalecenia przed zabiegiem

Przed operacją LSG zespół lekarzy decyduje o kwalifikacji do zabiegu. Bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsze, dlatego podczas konsultacji pacjent otrzymuje wyczerpujące informacje o wadach i zaletach operacji.

W okresie przedoperacyjnym pacjent ma zapewnioną opiekę lekarzy, psychologów i dietetyków. Ten zespół ekspertów udziela dokładnych porad dotyczących wszystkich aspektów okresu pooperacyjnego: diety i częstotliwości spożywania posiłków, aktywności fizycznej oraz proponuje indywidualną terapię w przypadku konkretnych problemów związanych z otyłością.

Nosząc opaskę należy stosować się do zaleceń lekarskich. Po zabiegu, w ciągu pierwszych 6 miesięcy pacjent może schudnąć o 50 kg, pod warunkiem, że przestrzega planu żywieniowego i ćwiczy.

Tylko wtedy, gdy pacjent jest gotowy do pracy, aby zmienić siebie, osiągnie swój cel, czyli zdrową utratę wagi. Należy być świadomym, że nie zawsze będzie to łatwe. Jednak z każdym utraconym kilogramem nasi pacjenci odzyskują nową jakość życia, zdrowie i dłuższą oczekiwaną długość życia.

 

 

Pierwsze w Polsce użycie automatycznego ramienia chirurgicznego przy zabiegu LSG

W Szpitalu Pulsmed wykonano pierwszą na świecie laparoskopową resekcję żołądka przy użyciu automatycznego ramienia chirurgicznego. Zabieg wykonali prof. Wojciech Karcz i doktor Zbigniew Kowalczyk. Użycie laparoskopowego ramienia chirurgicznego zwiększa precyzję zabiegu, skraca jego trwanie, a także zwiększa bezpieczeństwo pacjenta w porównaniu z operacją wykonywaną wyłącznie technikami manualnymi.

 

Innowacyjne ramię mechaniczne do trzymania laparoskopu wprowadza ulepszone rozwiązania zmiany w dziedzinie chirurgii ambulatoryjnej. Zgodnie z japońską klasyfikacją robotów, jest to robot mechaniczny do trzymania kamery, znacznie poszerzający możliwości jednoosobowej chirurgii laparoskopowej.

Jego główne zalety obejmują stabilizację obrazu laparoskopu, co zdecydowanie ułatwia wszelkie standardowe procedury chirurgii ogólnej, urologicznej i ginekologicznej. Dzięki zastosowaniu jednego przycisku, chirurg może szybko zmieniać pozycję laparoskopu jedną ręką, co wprowadza niezwykłą wygodę i efektywność podczas operacji.
Innowacyjny uchwyt LEO laparoskopu to bezprecedensowe rozwiązanie, umożliwiające jego rotację i poruszanie się przy utrzymanej osi, co zwiększa liczbę stopni swobody ramienia do ośmiu. Ta unikalna cecha maksymalizuje precyzję i elastyczność w manipulowaniu laparoskopem, podnosząc jakość i wygodę wykonywanych procedur.
Lekka konstrukcja ramienia mechanicznego umożliwia szybki montaż i demontaż urządzenia, co jest kluczowe dla sprawnego przejścia między różnymi przypadkami chirurgicznymi. Ponadto, daje chirurgowi możliwość przeprowadzania operacji laparoskopowych jako solo-surgery, co z kolei znacząco zmniejsza koszty operacji ambulatoryjnych.
Rozwiązanie to, zwłaszcza dzięki innowacyjnemu uchwytowi laparoskopu, stanowi modyfikację, która z pewnością zdobędzie popularność wśród chirurgów preferujących jednoosobową praktykę. Otwiera ono nowe perspektywy dla indywidualnych podejść do chirurgii laparoskopowej, umożliwiając lekarzom pełną kontrolę nad procesem operacyjnym.
W skrócie, ramie mechaniczne do trzymania laparoskopu redefiniuje standardy w chirurgii laparoskopowej, oferując zaawansowane funkcje, które przekształcą doświadczenia chirurgiczne i podniosą skuteczność procedur.

Cennik

Sleeve gastrectomia - Laparoskopowa konwencjonalna rękawowa resekcja żołądka 22.000 PLN
Konsultacja lekarska 250 PLN

Umów wizytę

Wybierz lekarza, do którego chcesz wyznaczyć wizytę
Zdjęcie pracownika - Prof. dr n. med. Wojciech Karcz
Prof. dr n. med. Wojciech Karcz
specjalizacja: Chirurgia ogólna, Proktologia, 
Zdjęcie pracownika - Zbigniew Kowalczyk
Lek. med. Zbigniew Kowalczyk
specjalizacja: Chirurgia ogólna, Medycyna estetyczna, 
Wysyłając do Kliniki jakiekolwiek dane, o których traktuje art. 9 ust. 1, wyraża Pani/Pan zgodę na ich przetwarzanie przez Administratora, którym jest Pulsmed Sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi (90 – 248). Więcej informacji o zasadach i sposobach przetwarzania danych obowiązujących u Administratora znajdą Państwo na stronie: https://pulsmed.com.pl/rodo/klauzula-pacjenci/
Podziel się

Opinie o zabiegu

No Title

23 sierpnia 2023

Pan Doktor Kowalczyk jest wspanialym oddanym doktorem dla pacjenta bardzo dba Pani Doktor Kowalczyk o kazego pacjenta.

Kinga

Wyraź swoją opinię o zabiegu

Logo PulsmedLife